Svet
2 ogledov

Pozivi k odločnim spremembam

Okoljevarstveniki v Baliju pozivajo državnike k takojšnjemu ukrepanju v boju pro Žurnal24 main
Udeleženci konference ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC) si na Baliju prizadevajo za preboj v pogajanjih, okoljevarstveniki pa jih pozivajo k takojšnjemu ukrepanju v boju proti segrevanju.

Predstavnik Greenpeaca je opozoril, da se razprava pogajalcev iz 190 držav po 11 dneh še ni premaknila s točke, ki so jo dosegli na prejšnjih zasedanjih. ˝Vsa letošnja prizadevanja v tej smeri so združena v to konferenco. Vendar Bali v primerjavi s prejšnjimi srečanji še ni prinesel drugačnega tona razprave. To se bo gotovo spremenilo s prihodom ministrskih predsednikov držav udeleženk, ki bodo začeli zasedati v sredo,˝ je povzel predstavnik Greenpeasa John Coequity. Izvršni sekretar UNFCCC Yvo de Boer je opozoril, da bi lahko ministrsko razpravo ogrozila številčnost tem, o katerih bi morali razpravljati. ˝Osredotočiti se morajo na dokončno oblikovanje urnika pogajanj do leta 2009, ko bi se moral začeti proces ratifikacije sporazuma,˝ je poudaril.

Kaj bodo z izpusti naredile razvite države?
V razpravah ostaja odprto ključno vprašanje, za koliko se bodo industrijsko razvite države zavezale znižati izpuste emisij. Sedaj zastavljeni cilj predvideva, da bi se do leta 2020 izpusti emisij znižali za med 25 in 40 odstotki v primerjavi s tistimi, doseženimi leta 1990. Kanada in Japonska si prizadevata, da bi se za vsa hitro rastoča gospodarstva, kot sta Kitajska in Indija, določilo fiksni cilj znižanj izpustov. Nekateri pa opozarjajo, da bi morale največjo in hkrati moralno zavezo za to sprejeti predvsem razvite bogate države. Udeleženci so tako toplo pozdravili prizadevanja Avstralije, potem ko je njen novi premier Kevin Rudd ratificiral pogodbo Kjotskega protokola, kar je prejšnja vlada Johna Howarda več let zavračala.

Vendar pa je avstralski premier danes naznanil, da ne bodo sledili Novi Zelandiji, ki podpira 25- do 40-odstotno znižanje izpustov emisij do leta 2020. Rudd je dejal, da se bodo pri postavljanju cilja zmanjšati izpuste do 60 odstotkov do leta 2050, brez točno določenih ciljev v vmesnem obdobju, pridružili evropskim državam.

O novem sporazumu tudi ministri
Dogovor o pogajalskem mandatu za nov sporazum na svetovni ravni glede ukrepov za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb po letu 2012, ko se bo končalo prvo obdobje obveznosti Kjotskega protokola, bodo v teh dneh skušali oblikovati že okoljski ministri držav udeleženk, ki so ta konec tedna pripotovali na Bali. Konferenca, ki se je začela 3. decembra, se bo sicer zaključila v petek, 14. decembra.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.