Svet
3 ogledov

Kitajska na robu katastrofe

Led na električnih kablih je ponekod debel tudi šest centimetrov. Žurnal24 main
S Kitajske, ki je na robu humanitarne krize, prihajajo skrb vzbujajoče vesti glede stanja v revnejših predelih države. Internetni zapisi pričajo o zapostavljanju revnega prebivalstva.

Internetna sporočila, ki jih objavljajo mladi in pripadniki srednjega razreda, razkrivajo slabo televizijsko poročanje in nesposobnost oblasti. Televizijska hiša CCTV naj bi v prispevku o enem izmed zasneženih območij na jugu več časa posvetila hvaljenju svojih novinarjev kot pa predstavitvi razmer. O celotni razsežnosti katastrofe naj sploh ne bi poročali.

Sanllyzhao iz revne province Guizhou je zapisal, da zadnjih štirinajst dni nimajo niti vode niti elektrike, oblasti pa jih popolnoma ignorirajo. "Vlada Gizhouja, prosim, zbudite se!" je še napisal. Internetne objave kažejo, da se stopnja nezadovoljstva in razočaranja med prebivalstvom dviguje. Kitajska se je začetnim nemirom izognila, ko je po celotni državi poslala na pomoč številne vojake.

Brez elektrike več kot teden dni

Kitajska je od hudega vremena že teden dni dobesedno paralizirana. Več kot 160 okrožij in mest osrednje in južne Kitajske se bori s pomanjkanjem vode in električnim mrkom, med njimi tudi mesto Chenzhou v provinci Hunan, kjer so štirje milijoni prebivalcev brez elektrike že več kot sedem dni.

"Številna drevesa so porušena, električne linije so pretrgane. Kot da bi doživeli zračni napad ali izgubili v vojni," je dejal eden od meščanov in potožil, da so vedno bolj lačni in premraženi. Oblasti so v petek mobilizirale okoli četrt milijona vojakov, da bi državljanom pomagali preživeti hladen in temačen začetek kitajskega novega leta.

Premraženi Kitajci brskajo, ali je med odpadom ostalo še kaj uporabnega premoga. © Reuters

 
Da se lahko glavno mesto Peking vsaj spodobno spopada z najhujšo energetsko krizo v svoji zgodovini, rudarji delajo nadure, prevoz premoga pa je prednostna naloga železnic. Predsednik Hu Jintao je v četrtek obiskal glavno pristanišče za transport premoga Qinghuangdao in pristaniščne delavce prosil, naj pohitijo z nalaganjem goriva na ladje. Državna televizija je poročala, da ima Chenzhou le še za sedem dni rezerv goriva, medtem ko bodo zaloge riža zadostovale le za naslednjih pet dni. Zaradi pomanjkanja olja in zelenjave so cene zrasle do nebes, strogo odmerjeno količino vode pa prebivalcem dobavljajo ekipe gasilcev.

Hudo je tudi v provinci Guizhou, kjer so se cene goriva in sveč početverile in tako njene prebivalce, ki se soočajo z največjo inflacijo v zadnjih desetih letih, še dodatno udarile po žepu. Slabe novice pa kar ne pojenjajo, narodni meteorološki center je namreč že napovedal prihod novih snežnih metežev.

Kitajska železnica se po večdnevnem prisilnem zastoju vrača v življenje, toda na stotisoče potnikov, ki so na poti domov ostali ujeti na železniških postajah, se mora za mesto na vlaku boriti kot lev. Glavna prometna povezava med Pekingom in Guangzhoujem je bila vzpostavljena s pomočjo vlakov na dizelski pogon. Ker so številne avtobusne in železniške postaje ter letališča še zmeraj zatrpana, se oblasti bojijo izbruha črevesnih bolezni. Naša prednost je zato skladiščenje zadostnih količin zdravil, je poudarila Yan Jiangying , tiskovna predstavnica urada za hrano in zdravila.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.