Slovenci smo v zgornji tretjini držav članic Evropske unije po številu registriranih avtomobilov na 1.000 prebivalcev. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) imamo 517 avtomobilov na 1.000 prebivalcev. Hkrati smo na prvem mestu po izdatkih za osebno mobilnost, ki ji namenimo na leto kar šestnajst odstotkov vseh prihodkov.
"Podatki niso ravno razveseljivi," je v pogovoru za Žurnal24 razkril Marko Polič, profesor psihologije na filozofski fakulteti, saj to po njegovem mnenju pomeni manj sredstev za druga področja, ki so pomembna za kakovostno življenje prebivalcev, pa tudi večje onesnaževanje okolja.
Izstopajo Primorci
Kje v Sloveniji je registriranih največ avtomobilov in kje je največ avtomobilov „pri hiši“, razkrivajo podatki SURS.
Največ avtomobilov je bilo v letu 2015 v osrednjeslovenski regiji, malo manj kot 26 odstotkov ali okoli 280 tisoč vozil. Sledita podravska regija (15 odstotkov) in savinjska regija (12 odstotkov).
Najbolj motorizirana regija v letu 2015, če upoštevamo registrirane avtomobile na 1.000 prebivalcev, je bila goriška s 580 avtomobili na 1.000 prebivalcev ali 1,58 avtomobila na gospodinjstvo. Izstopata še primorsko-notranjska regija in obalno-kraška regija. Najmanj avtomobilov na gospodinjstvo je v zasavski regiji (1,18), malo avtomobilov imajo tudi v vzhodnem delu Slovenije, medtem ko je slovensko povprečje 1,31 avtomobila na gospodinjstvo.
V Trzinu več kot dva avtomobila pri hiši
Največje število registriranih avtomobilov na gospodinjstvo pa je v Trzinu, kjer ima vsaka družina v povprečju več kot dva avtomobila (2,16).
Stroškov se ne zavedamo
Polič veliko število avtomobilov v Sloveniji povezuje s slabim javnim prevozom, hkrati pa se v Sloveniji stroškov uporabe avtomobila (nakup, vzdrževanje, gorivo, zavarovanje) še nekako ne zavedamo, saj niso neposredno povezani s posamezno vožnjo. Ko greš na letalo in vlak, je strošek vožnje takojšen in očiten, posamezna vožnja z lastnim avtomobilom pa se zdi nekako zastonjska.
avto je največji požiralec dnarja !
stric bedanc računaj, če se ti da, lahko pa pogleadaš v tošl, kolk ti je še ostalo
če dodamo te osnovne obvezne dodatne stroške, zavarovanje, obvezen servis, gume in kilometrino 1500km/mes, recimo da pride še nekih 10€, smo že blizu 20€ ali še čez in to NA DAN !!!, kar je še zelo zelo malo, ampak številke so realne