V začetku decembra je med izvajalci zdravstvenih storitev zaokrožil dopis Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v katerem so jih ponovno opomnili na novosti glede izdajanja napotnic na fizioterapijo. Pozvali so jih k "doslednemu izvajanju 26. člena pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja" - gre za člen, ki se nanaša na pravico do fizioterapije.
"V primeru kroničnih kostno-mišičnih bolezni je napotovanje na fizioterapijo v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja strokovno utemeljeno in dopustno le, če gre za akutno poslabšanje tega zdravstvenega stanja," so med drugim zapisali.
Krivo je "nekritično napotovanje na fizioterapijo"
Zaradi "nekritičnega napotovanja na fizioterapijo" se po njihovih besedah posledično ustvarjajo nepotrebno dolge čakalne dobe – zato, tako so navedli v dopisu, fizioterapije niso pravočasno deležne zavarovane osebe, ki imajo poškodbe ali akutne težave, pri katerih je hitra fizioterapevtska obravnava pri rehabilitaciji ključnega pomena.
Zato so izvajalce pozvali, naj delovnih nalogov za fizioterapijo ne izdajajo ljudem, ki imajo težave s kronično kostno-mišičnimi boleznimi, pri katerih istočasno ne gre za akutno poslabšanje teh zdravstvenih stanj. "Za te osebe je primerna obravnava v okviru centrov za krepitev zdravja (CKZ) oz. zdravstveno – vzgojnih centrov, saj izvajanje fizioterapije enkrat na leto ne bo odpravilo njihovih težav," so poudarili.
A že po prvi izdaji tega navodila, 10. oktobra letos, so jih iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) opozorili, da v t. i. centrih za krepitev zdravja še ni razvite posebne delavnice za bolnike s kroničnimi kostno-mišičnimi obolenji.
Očitno so kljub temu z NIJZ prišli do dogovora, saj so zdaj po besedah ZZZS ugotovili, da je mogoče "večino pacientov z znanimi degenerativnimi obolenji lokomotornega sistema, ki se zdravijo bodisi konzervativno bodisi ne potrebujejo specifičnega zdravljenja, in niso v akutnem poslabšanju ter se za ohranjanje njihovega zdravja svetuje gibanje, vključiti v programe CKZ".
Vprašanje, ali to res drži, smo naslovili tudi na NIJZ, a odgovora še nismo prejeli.
"Glede na navedeno vas ponovno pozivamo, da v primeru kroničnih kostno-mišičnih obolenj svetujete pacientom vključitev v programe CKZ, ko gre za blago funkcionalno prizadetost ali blago resnost obolenja oz. tam, kjer je redna telesna aktivnost možna in priporočljiva za namen preprečevanja akutnih poslabšanj oziroma poslabšanj, ki skozi čas vodijo v kronično poslabšanje funkcionalne zmogljivosti," je ZZZS za konec pojasnil izvajalcem v dopisu.
Kolegij: Družinske zdravnike je treba "agresivno in ponavljajoče informirati"
ZZZS smo vprašali, zakaj so sprejeli takšno odločitev, kateri bolniki bodo po novem namesto k fizioterapevtom preusmerjeni na centre za krepitev zdravja, ali so v centrih za krepitev zdravja sploh dovolj usposobljeni za tovrstno obravnavo bolnikov in kako so opremljeni …
A kot so nam pojasnili, ideja o napotitvi kroničnih bolnikov na centre za krepitev zdravja namesto k fizioterapevtu sploh ni bila njihova, temveč je ukrep predlagal razširjeni strokovni kolegij za fizioterapijo, ki deluje v sklopu ministrstva za zdravje.
Ta je septembra letos na ministrstvo naslovil dopis s predlogi za skrajšanje dolgih čakalnih dob v fizioterapiji na primarni ravni. Med drugim so kot enega izmed ukrepov predlagali tudi "agresivno in ponavljajoče informiranje vseh skupin napotnih zdravnikov, zlasti družinskih, glede spremembe pravic pacientov do ponovne napotitve na fizioterapijo, ki je bila narejena z letom 2022. Po poročilih kolegov zaposlenih v ambulantah v ZD (zdravstvenih domovih) po Sloveniji, ta informacija velike večine zdravnikov ni dosegla, zato ohranjajo avtomatizem ponovnega napotovanja na fizioterapijo, ki je v veliko primerih strokovno in ekonomsko neupravičeno. Te napotitve v največji meri daljšajo čakalne dobe za fizioterapijo in s tem izrazito poslabšujejo izide zdravljenja."
Na ministrstvu za zdravje in ZZZS so se s predlaganim ukrepom strinjali.
Petina več ambulant, a le 4,4 odstotke več obravnavanih oseb
Na ZZZS strinjanje s predlogom utemeljujejo s podatki, ki kažejo, da se zgolj s povečanjem števila timov (ambulant) fizioterapije na primarni ravni v zadnjih 10 letih za 100 dodatnih ambulant (gre za 19-odstotno povečanje) ni enako sorazmerno povečalo tudi število obravnavanih oseb v teh ambulantah.
V letu 2013 je bilo namreč obravnavanih 149.796 oseb, v letu 2023 pa 156.384, kar predstavlja le 4,4-odstotno povečanje.
Razlogi za dolge čakalne dobe so po njihovi oceni različni. S staranjem populacije se povečuje število kroničnih bolezni in tudi potrebe po fizioterapiji, hkrati so zaradi nekritičnega napotovanja na fizioterapijo številni pacienti obravnavani večkrat v istem letu, na ZZZS menijo, da je kriva tudi nezadostna skrb pacientov za lastno zdravje, hkrati pa ocenjujejo, da bi morali učinkoviteje izrabiti obstoječe vire.
Dvomi o kadrih in opremi v centrih za krepitev zdravja
Za mnenje glede novih usmeritev smo se obrnili tudi na Združenje fizioterapevtov Slovenije (ZFS). Tematika je, ocenjuje predsednik dr. Tine Kovačič, zelo pomembna za področje zdravstvene obravnave bolnikov, hkrati pa je vprašanje občutljivo, zato v združenju aktivno spremljajo razvoj dogodkov in so pripravljeni "sodelovati pri razreševanju nastale situacije v sodelovanju z vsemi relevantnimi deležniki".
Na temo omenjenih sprememb so že naslovili dopis na razširjeni strokovni kolegij za fizioterapijo pri ministrstvu za zdravje, ki med drugim usklajuje predloge klinik, združenj ... "V njem je delovna skupina za ambulantno fizioterapijo pri ZFS izrazila pripravljenost sodelovati kot partner pri iskanju rešitev, ki bodo v največjo korist bolnikom," pravi Kovačič.
Obenem poudarja, da mora biti kakovost fizioterapevtske obravnave bolnikov vedno na prvem mestu. "Pomembno je, da centri za krepitev zdravja razpolagajo z ustreznimi strokovnimi kadri, tudi s specialnimi znanji in opremo, ki omogočajo izvajanje fizioterapevtskih obravnav (še posebej specialnih fizioterapevtskih obravnav) na enaki ravni kot v ambulantah fizioterapevtov. Ker trenutno nimamo povratnih informacij, ki bi potrjevale ustreznost teh pogojev, bomo na tem področju vztrajali pri dodatnih pojasnilih in usklajevanjih," pojasnjuje predsednik Združenja fizioterapevtov Slovenije, ki meni, da je treba v vse odločitve, ki se nanašajo na spremembe obravnave pacientov, vključiti vse pomembne deležnike.
Tudi za nekatere programe na centrih za krepitev zdravja potrebujete napotnico
V okviru centrov za krepitev zdravja sicer deluje več programov, na ZZZS pa priporočajo, da se tiste s kroničnimi kostno-mišičnimi boleznimi napoti na programe:
- Življenjski slog/zdravo živim
- Ali sem FIT?
- Gibam se
- Zdravo jem/zdravo hujšam (če sočasno problematika debelosti vpliva na obolenje lokomotornega aparata)
Delavnic "zdravo živim" ter "ali sem FIT?" se lahko udeleži kdorkoli, napotitev ni potrebna. Za ostale delavnice pa je obvezna napotnica.
Fizioterapija je za marsikoga poskus, da zmanjša protibolečinsko kemijo.
Ljudje, ne sodite in ne obsojajte, preden niste prehodili njihove poti v njihovih čevljih.
dragi moji- pregovor pravi pomagaj si sam in bog ti bo pomagal. ja vi bi ležal na kavču gledal telenove …