To je teden z več smrtnimi prometnimi nesrečami kot kadarkoli v letu

Foto: Profimedia Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična.
Ugotavljali vplive prehoda na poletni čas, ki bo letos 29. marca 2020.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so analizirali podatke o 732.835. prometnih nesrečah s smrtnim izidom od leta 1996 do 2017 in ugotovili, da je tveganje za nesreče v tednu po premikanju ure na poletni čas, višje za približno šest odstotkov. "Če se ura ne bi premaknila, bi to preprečilo 28 nesreč na leto, ki so se končale s smrtjo," raziskavo v medicinski reviji Current Biology povzema Reuters.

Premikanje ure Zadnji premik ure leta 2021, Slovenija bo najverjetneje ohranila zimski čas

"Povečanje tveganja je bilo največje zjutraj, kar je povsem nova ugotovitev, ki pa nas ni pretirano presenetila," je dejala vodja študije Celine Vetter z univerze Colorado Boulder.

Prehod na poletni čas je povezan z zdravstvenimi težavami, vključno s povečanim tveganjem za srčni infarkt, delovnimi nesrečami in samomori, so še piše v študiji. 

Znanstveniki so preučili podatke iz zveznega sistema poročanj o nesrečah v vseh državah, v katerih spomladi premaknejo uro. Od ponedeljka do petka v tednu po premikanju ure na poletni čas, so zabeležili 5,7 dodatnih prometnih nesreč na dan, ki so se končale s smrtjo. 

Študija je zajela podatke za 22 let, iz njih pa so znanstveniki izračunali, da bi se lahko izognili več kot 626 od 8958 nesreč s smrtnim izidom. Premik ure ( letos v nedeljo, 29. marca 2020), pomeni nekaj podobnega, kot je potovanj z letalom v druge časovne pasove (jetlag), je pojasnila znanstvenica. T"elo slabše funkcionira, kar je posledica nasilne spremembe bioritma," je dodala. 

Še nekaj dni Premik ure na poletni čas: Več srčnih napadov in prometnih nesreč

Študija je pomanjkljiva, saj znanstveniki niso imeli podatkov, koliko časa so ti posamezniki pred nesrečo preživeli za volanom oziroma kako utrujeni so bili. "Ne glede na to, rezultati kažejo, da bi morali vozniki  v tem času še bolj vestno upoštevati varnostne ukrepe, da ne pride do nesreče," je dodal Russell Griffin z univerze Alabama v Birminghamu, ki ni sodeloval v študiji.

Ukrepi, ki zaležejo

"Vaš bioritem je težko spremeniti, kratkotrajne motnje (nočna izmena ali premik ure) pa lahko povzročijo učinke, ki jih ne morete takoj popraviti. Da bi telesu pomagali pri prehodu na poletni čas, pojdite od doma prej kot običajno, premiknite obroke in poskrbite veliko svetlobe sobi takoj, ko se zbudite," je še povedal Griffin.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.