Znano je, da je dojenje zdravo za dojenčke, vendar nova študija kaže, da dojenja za dalj časa, pri materah znatno zmanjša tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2: "Ugotovili smo zelo močno povezavo med trajanjem dojenja in manjšim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni, tudi po tem, ko smo upoštevali še vse ostale dejavnike tveganja," je povedala avtorica študije, znanstvenica s področja epidemiologije dr. Erica Gunderson z raziskovalnega inšituta v Kaliforniji.
Pri ženskah ki so dojile več kot šest mesecev, je bilo ugotovljeno za polovico manjše tveganje za sladkorno bolezen tip 2 v primerjavi z ženskami, ki niso nikoli dojile, ugotavlja najnovejša raziskava, objavljena v ameriški medicinski publikaciji Jama.
Strokovnjaki domnevajo, da ima dojenje ugodne učinke na insulin in presnovo glukoze v krvi. Dojenje namreč poveča občutljivost insulinskega hormona. Ker sladkorna bolezen tipa 2 predstavlja pomemben dejavnik tveganja za bolezni srca, je možno, da dojenje zmanjša tudi tveganje za razvoj bolezni srca.
Sicer dojenje pomaga materam pri izgubi teže, ki so si jo nabrale med nosečnostjo, zmanjša izgubo krvi po porodu in med menstruacijo. Nasploh je dojenje povezano z manjšim tveganjem za nastanek raka dojk in raka jajčnikov.
Koristi za dojenčka
Materino mleko vsebuje veliko elementov, ki pomagajo otroku v boju proti okužbam in alergijam. Materino mleko je dojenčkova naravna hrana, ki po vsebini in količini ustreza otrokovim potrebam. Maščobe, beljakovine, ogljikove hidrate, soli
in vitamine, ki so v materinem mleku, otrokov organizem bolje porabi kot iz drugih mlečnih pripravkov: "Encimi in hormoni, ki jih vsebuje materino mleko, so pomembni za rast in razvoj otroka. Po kapljicah se novorojenček prilagaja na nov okus, s pogostim sesanjem pa uravnava še številne druge telesne funkcije," dodajajo na NIJZ.