V teh dneh mineva 20 let, odkar je Slovenija članica Eurotransplanta, neprofitne organizacije, ki deluje kot mreža za izmenjavo organov med posameznimi transplantacijskimi centri. Organizacija Eurotransplant združuje osem držav. Na skupnem čakalnem seznamu je trenutno 13.985 bolnikov. Lani so presadili 6973 organov od 2041 umrlih darovalcev.
Slovenija je premajhna, da bi lahko našli za vsako pridobljeno ledvico mrtvega darovalca primernega prejemnika, povezava z večjo transplantacijsko mrežo je potrebna tudi zaradi nujnih presaditev, jeter, pljuč in src, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bi mogli pravočasno dobiti. Zaradi teh razlogov je Slovenija podpisala pogodbo o priključitvi Eurotransplantu, kjer aktivno sodeluje od januarja 2000.
Največ presaditev srca prav Sloveniji
Da je naša država pri tem še kako uspešna, pove tudi podatek o število presaditev srca. Tako imamo v zadnjih letih največ presaditev tega organa na svetu na milijon prebivalcev, nam je v nedavnem intervjuju povedala direktorica Zavoda RS za presaditev organov in tkiv Slovenije - Eurotransplant Danica Avsec.
“Navajeni smo na visoke številke. Mislim, da je dobro, da vztrajamo pri teh visokih ciljih. To je vrh stroke in kaže na izjemno organiziranost. Naši rezultati vseh presaditev so boljši od povprečnih rezultatov Eurotransplanta,” je na današnji novinarski konferenci dodal vodja Centra za transplantacijsko dejavnost Ivan Kneževič.
Letno običajno presadijo med 110 in 120 organov. Lani so jih presadili nekaj manj, kar gre pripisati novim pravilom Eurotransplanta za presaditev ledvic, je še pojasnil Kneževič. Do konca januarja pričakujejo prilagoditev sistema tako, da manjše države ne bodo več v slabšem položaju.
Trenutno je na čakalnem seznamu 227 bolnikov: za srce 55, za ledvico 138 (od tega 2 v kombinaciji z jetri in 4 v kombinaciji s trebušno slinavko); za presaditev jeter 35 (od tega 2 v kombinaciji z ledvico), trebušne slinavke 5 (od tega 4 v kombinaciji z ledvico).
Povprečne čakalne dobe so: za srce 247 dni (za urgentne presaditve 50 dni); za ledvico približno 300 dni; za jetra 155 dni.
V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 96 organov: 38 ledvic, 22 src, 24 jeter, 11 pljuč (od tega ena na Dunaju) in 1 trebušno slinavko. Spodbudno je, da je od lanskega leta tako uspešno zaživel program zdravljenja s presaditvijo pljuč.
Kako deluje Eurotransplant ?
Sistem deluje na menjavi, vsakemu bolniku iščejo najbolj primeren organ. Država dobi toliko organov, kot jih tudi posreduje v tujino.
Strinja se skoraj 80 odstotkov svojcev
Z darovanjem se strinja 78 odstotkov svojcev. V Nemčiji na primer v darovanje privoli le okoli 50 odstotkov svojcev, je še poudarila Danica Avsec. V registru je vpisanih 9872 oseb. V register se je mogoče vpisati osebno na pooblaščenih mestih oziroma na portalu e-uprave. Podatek se po vpisu zaklene, bolnišnični koordinatorji lahko do njega dostopajo šele
po smrti darovalca.
Transport organov
vanda.levstik@zurnal24.si
Ali imamo mogoče več presaditev srca, ker imamo večje potrebe in več bolnih zaradi slabe skrbi za lastno zdravje ter …
Poslušam birokratsko gospo iz zdravstva kako razlaga glede zakonodaje o darovanju organov ,ki bi bila zakonsko urejena za vse državljane …
dobr da je falcon uporaben, kupljen za drnovška nekoč, do bo v ameriko hodil po cepivo, zdej se pa kr …