Naša strokovnjakinja: 30 odstotkov Slovencev zato tvega številne bolezni

Foto: razno 04.04.13. zobozdravnik, zobozdravnica, A dentist works on a patient at a p
Foto: razno 04.04.13. zobozdravnik, zobozdravnica, A dentist works on a patient at a p
Z napačnim ščetkanjem lahko povzročimo stanje, ko se dlesni odmaknejo od zob in izpostavijo zobne korenine, sicer je jezik je glavni indikator čistih zob.
Oglej si celoten članek

Večina ljudi je prepričana, da si pravilno umiva zobe, a so zobozdravniki vedno znova presenečeni nad ustno higieno svojih pacientov.

Zobozdravnica Aleksandra Križaj Dumić ob tem dodaja, da kar 30 odstotkov vseh Slovencev svoje zobe še vedno umiva površno in s tem tvega številne bolezni. "Pri svojem delu opažam, da pri umivanju najpogosteje izpuščamo ploskve, pozorni pa smo le določene dele. Pogosto pozabimo tudi na čiščenje medzobnih prostorov in jezika, kar je zelo pomembno za ustno higieno. Jezik je namreč glavni indikator čistih zob, zato nanj nikakor ne smemo pozabiti," pravi zobozdravnica, ki opozori še na pravilno izbiro zobne ščetke. "Kakovostna zobna ščetka naj bo bogata s ščetinami. Najboljše zobne ščetke imajo več tisoč ščetin, ki so na koncu zaobljene."

Zdravje Zaradi belih zalivk težje do zobozdravnika

Kako velika naj bo ščetka

Najboljša zobna krtačka naj ne bo premehka ali pretrda. Z napačnim ščetkanjem se lahko naše dlesni odmaknejo od zob in izpostavijo zobne korenine."Čeprav gre za pogosto težavo z zobmi, umika dlesni ne smete prezreti, saj je lahko znak bolezni dlesni. Pretrda zobna ščetka lahko ob nepravilni tehniki čiščenja poškoduje dlesen, ki jo odrinemo od zoba in s tem razgalimo zobni vrat, ki je na dotik zelo občutljiv. Z manjšo glavo zobne ščetke lažje dosežemo zobne ploskve zadnjih kočnikov. Glava zobne krtačke naj bo tako velika, da zajame enega do dva zoba. Velikost ščetke izbiramo glede na velikost ust," pove Križaj Dumićeva.

Poznate pravice? Pri zobozdravniku: To je pravica, ki jo imate enkrat na leto

"Zobe ščetkamo od dlesni proti zobu in na koncu uporabimo še zobno nitko, ki oseže tiste ostanke hrane, ki jih z navadno zobno ščetko ni mogoče odstraniti. Prav tako je pomembno, da pri ščetkanju nismo površni."

 

V trgovini imamo na razpolago številne zobne paste, ki jih izbiramo pravilno, sicer pa velja pravilo, da več izstisnjene paste ne pomeni čistejših zob, pomembna je tehnika čiščenja. 

Zdravje Toliko paste je povsem dovolj

Izbira zobne paste je nepomembnejša pri otrocih, Bolj kot pri odraslih je pomembno, da njihova pasta vsebuje fluor, saj otroški zob še ni dovolj trden in je manj odporen proti zobni gnilobi kot zob odraslega. Redno umivanje zob vsaj dvakrat na dan naj bi otrokom začeli privzgajati že v prvem letu starosti, seveda jim sprva pri tem opravilu pomagajo starši. 

Zdravje "Leto in pol stari deklici smo izpulili vse zobe"

dezurni@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.