Napoved ISJ: To je slaba novica, ključen začetek naslednjega tedna

Foto: Epa
Foto: Epa
Trenutno je delež kužnih približno 2,5 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 40. prebivalec, in hitro raste.
Oglej si celoten članek

V Sloveniji je bilo v petek potrjenih skoraj 2000 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 19 bolnikov s covidom-19, v bolnišnicah pa se jih zdravi 449, od tega 63 na intenzivni negi. Pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh je pri 621.

COVID-19 V SLO Bojana Beović: Številke bodo naraščale, ukrepe bo treba podaljšati

Na Institutu Jožef Stefan, kjer dnevno pripravljajo projekcije širjenja covida-19 v Sloveniji, opozarjajo, da je reprodukcijsko število R 2,18 (podvojitveni čas dnevnih pozitivnih testov 6,3 dni ob 4 uvoženih/dan) in se je ustalilo, "kar je slaba novica, ker je veliko, podvojitveni časi pa so kratki," so zapisali.

Trenutno okužen vsak 40.prebivalec

V prvem valu se je okužil približno en odstotek prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35% prebivalstva, par pomeni približno vsak 300. prebivalec.

V drugem valu se je do zdaj okužilo približno štiri odstotke prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 2,5% prebivalstva, kar pomeni približno vsak 40. prebivalec, in hitro raste. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno pet odstotkov prebivalstva, kar pomeni približno vsak 20. prebivalec.

Sprememba režima testiranja

Foto: Epa koronavirus Poljska covid-19 Ugotavljajo, da se čakanja na odvzem brisa vse bolj podaljšuje, vsi brisi niso vedno pregledani že isti dan in razmišlja se o spremembi režima testiranja, kjer bi testirali predvsem bolj obolele, tako kot v drugi fazi prvega vala. "Zaradi vsega tega do stabilizacije razmer dnevno število pozitivnih testov ne bo več dober pokazatelj razvoja epidemije, posledično bo v tem prehodnem obdobju ocenjeno reprodukcijsko število podcenjeno, podvojitveni časi pa precenjeni. Na naše napovedi to ne bo imelo pomembnega vpliva, ker naš kompleksen model integralno upošteva vse razpoložljive podatke ter takšne anomalije ustrezno obravnava," so zapisali. 

Virus se hitro razmnožuje in ga je vedno več

Po njihovem bi se lahko vpliv ukrepov z 16.10. na številu dnevnih pozitivnih testov poznal (zaradi zgoraj omenjenih vse večjih časovnih zamikov) šele po približno 10 dneh in sicer na ponedeljkovih rezultatih, ki jih sicer NIJZ objavi v torek, v bolnicah pa še nekaj dni kasneje, tako da za zdaj še ne morejo vedeti, ali so oz. bodo ti ukrepi prijeli. "Virus je prvi obrambni zid ukrepov z 9.10. prebil, kot da ga ne bi bilo. Zdaj se je prebil že do naslednjega obrambnega zida, ki smo ga postavili z ukrepi 16.10. Upam, da bo zdržal. Ključen bo ta vikend in začetek naslednjega tedna, in če ga bomo uspeli ubraniti, smo zmagali, bo pa težko, ker se virus hitro razmnožuje in ga je vedno več," ugotavlja ekipa strokovnjakov na ISJ.  

Kot vedno, tudi tokrat poudarjajo, da se potrudimo in dosledno izvajajmo vse ukrepe, "ker je to trenutno edino orožje, ki ga imamo v boju proti virusu"

"Če bo današnje dnevno število pozitivnih testov (število bo objavljeno jutri) manjše od 1550 bo R nekoliko padel, podvojitveni čas pa nekoliko narastel, sicer bo ravno obratno," opozarjajo. 

 "Epidemija bo začela pojenjati, če bo R manjši od 0,95 (ob 4 uvoženih/dan).

Ocenjeno sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila je R_ef_7dni=2,18 (včeraj 2,17) s podvojitvenim časom dnevnih pozitivnih testov 6,3 dni (včeraj 6,3 dni). Ocenjeno sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila je R_7dni=2,18 (včeraj 2,17). Ocenjeno sedemdnevno povprečje uvoženih pozitivnih testov je približno 4 uvožene/dan.

Kakšni so obeti? Optimistična napoved, ki predpostavlja, da bodo ukrepi, sprejeti 16. oktobra, polno prijeli in zaustavili  širjenje se za navedene datume predvideva naslednje maksimalne številke: 

Foto: ISJ

  • 1852 dnevnih pozitivnih testov (z dnevno fluktuacijo do 2500) 25.10., potem počasen upad (včeraj 1832, 25.10.)
  • 621 hospitaliziranih 1.11., potem počasen upad (včeraj 614, 1.11.) 
  • 171 na intenzivni negi 7.11., potem počasen upad (včeraj 181, 7.11) 

V napovedi za pozitivne teste so predpostavili, da ukrepi z 9.10. ne bodo uspeli zmanjšati R, da pa bodo ukrepi z 16.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9, do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=2,19 (pri tej vrednosti dobimo najboljše ujemanje s podatki) in 4 uvoženimi/dan. "V tem primeru bo število dnevnih pozitivnih testov v prihodnjem obdobju fluktuiralo v območju od 300 do 2500 okoli trenutne povprečne vrednosti 1513, ki bo naraščala do 25.10., ko bo dosegla vrh pri 1852 (na sliki je zaradi sedemdnevnega povprečenja vrh že nekoliko prej, vrednost pa niža), in bo nato začela padati. V prognozi za bolnice je predstavljen tudi scenarij za primer, da ukrepi z 16.10. ne bodo prijeli, da pa bodo prijeli ukrepi z 20.10. (po 20.10. R=0,9, do takrat R=2,19), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 20.10. še naprej R=2,19). Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi," dodajajo. 

Foto: ISJ

Imamo eksponentno rast, kar je slabo

Še prognoza na osnovi epidemioloških podatkov (stanje 11.10.2020, novejši podatki niso na razpolago), ki jih tedensko objavlja NIJZ.  Strokovnjaki ugotavljajo, da vse kategorije razen "importirani" in "povezani z importiranimi" naraščajo še vedno vse hitreje (krivulje se krivijo v smeri navzgor), kar nakazuje, da imamo eksponentno rast, kar je slabo.

dezurni@zurnal24.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 15

  • 09:29 25. Oktober 2020.

    Začnite zaslužiti 120–200 USD na uro za spletno delo po nekaj ur vsak dan na dan ... Redno plačujte vsak …

  • 23:19 24. Oktober 2020.

    Zaradi takih komentatorjev, ki predmeta biologije od blizu niso videli gremo v nevarno situacijo. Mezanima ce bojo civkal tukaj gor …

  • 22:25 24. Oktober 2020.

    obstoj ijs je sam po sebi problematičen in žalitev za inteligenco davkoplačevalcev, ki to kvazi znantveno smetišče plačujemo

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.