Čeprav v večini fitnesov na začetku januarja zaznavajo večje povpraševanje, se število takih, ki vztrajajo, konec meseca znatno zniža. So torej novoletne zaobljube učinkovit psihološki prijem ali le še ena izmed praznih obljub samim sebi, za katere vemo, da se ne bodo nikoli uresničile in ostale na kupu neizpolnjenih želja?
Kineziolog in osebni trener v kineziološkem centru Kinvital Črt Korošec je prepričan, da imajo novoletne zaobljube na dolgi rok nični učinek, ne samo na področju športa. "Čeprav so zaobljube dober psihološki trik in je tudi novo leto neke vrsta prelomnica, ki se je vsi celokupno držimo, so generalno gledano zaobljube neuspešne že v roku dveh tednov," razloži in doda, da je "vzdrževanje vitalnosti tek na dolge proge".
"Največja napaka je, da se ljudje 'ubijejo' že prvi mesec, jih nato vse boli in tudi hitro mine. Ker si želijo čim prej pridobiti na mišični masi oziroma shujšati, kopirajo tisto, kar vidijo na vadbah, kjer se po navadi dela na visoki stopnji intenzivnosti in sistemu 'no pain no gain'," nadaljuje.
Izpostavi, da je zato najprej ključno vzpostaviti navado gibanja: "Rečes si, OK bom migal, pa četudi vsak drugi dan, vendar to na način, da me po vadbi ne bolelo celotno telo. Rečeš si, danes grem na desetminutni sprehod, pojutrišnjem bom šel za deset minut na kolo, čez štiri dni bom nekaj vaj naredil doma. Tako bom šel na trening oziroma vadbo večkrat na teden in z večjim užitkom. Vedno pa začetnikom predlagam, da si zaradi optimalne količine in intenzivnosti vadbe ob primernem izboru vadbenih sredstev pomoč poiščejo pri vadbenih strokovnjakih."
"Tudi vadba je stres, samo drugačen od tistega v službi"
Kot že omenjeno, nam trenutni življenjski slog narekuje veliko sedenja za računalnikom, kar dolgoročno lahko nosi hude posledice. "Dejstvo je, da večino časa v dnevu presedimo, kar pomeni, da smo tudi fizično prilagojeni sedenju, posledično smo gibalno omejeni oziroma to slabo vpliva na našo telesno pripravljenost. Nobena vaja, pa je lahko še tako dobro splanirana in je trener še tako dober, ne odtehta petnajstih ur sedenja na dan," slabo plat trenutnega "pisarniškega" načina življenje navede Korošec. Poleg redne vadbe je po njegovem mnenju ključno, da svoje delovne okolje prilagodimo tako, da je čim bolj sproščeno in smo čim manj zakrčeni.
"Namesto, da imaš rekreacijo, ki uravnovesi ostale stresorje v življenju, prehuda vadba in fizičen stres vplivata na hormonski sistem in ostale spremembe v telesu ter te dolgoročno še bolj izčrpata," Črt Korošec
Čeprav obstajajo teorije, ki pravijo, da je zelo priporočljivo aktivno sedenje, na primer pokončno in na žogi, se sam s tem ne strinja. "Nikomur ne bi svetoval, da deset ur na dan aktivno sedi na žogi. Sedenje je namreč namenjeno, da v tisto delo, ki ga opravljamo, usmerimo svojo celotno pozornost. Če se vmes ukvarjaš s sedenjem, izgubiš pozornost za delo. Danes bi ljudje počeli sto stvari naenkrat, kar pa seveda ni izvedljivo," je jasen. Na tem mestu poudari, da je med sedenjem obvezno narediti čim več aktivnih odmorov, kar pomeni, da čim manjkrat sedimo več kot eno uro v kosu, vmes moramo večkrat vstati, se sprehoditi.
Kaj storiti, ko zmanjka motivacije?
Da motivacijo in zagnanost z začetka leta ohranimo vse leto, Korošec priporoča, da se v trenutku, ko nam je zmanjka, takrat sprva vprašamo, zakaj nam je zmanjkalo motivacije oziroma zakaj sem se prvega januarja sploh lotil telovadbe. Rešitev pa vidi v tem, da notranjo motivacijo spremenimo z druge stvari na način, da "se poskušam gibati, vaditi tako, da se v tistem trenutku res dobro počutim in se bom tako počutil tudi čez dva dni".
Vedno večjo priljubljenost dobivajo tudi skupinske vadbe. Na vprašanje, če imajo te tudi kakšen minus glede na to, da ni toliko poudarka na individuumu, Korošeč odvrne, da je njihov največji minus ravno v individualizaciji vadbenega programa, saj "lahko si še tako dober trener, skupinske vadbe več kot desetim posameznikom težko prilagodiš, da se nekdo ne prenapreza in se posledično na dolgi rok ne poškoduje, potem pa je tu še fiksni urnik, ki se mu zaradi drugih obveznosti težko prilagajaš".
Kdaj nam tekmovalnost škodi in kdaj koristi?
Tekmovalnost pri športu in rekreaciji je neizbežna, še posebej pri tistih, ki so tekmovalni že po naravi in se z njo soočajo tudi na drugih področjih. Po mnenju Korošca tekmovalnost sama po sebi ni napačna, lahko pa poseže na posameznikovo zdravje. "Tekmovalnost je napačna takrat, ko si tekmovalen in našpičen že v osnovi, lahko si (bivši) športnik, imaš tako službo, da se ves čas za nekaj boriš, potem pa greš še v telovadnico, bazen in še tam tekmuješ sam s seboj. Ni že prej omenjenega počitka in kontrasta. Na mentalni ravni počenjaš isto. Problem je tudi, ko se primerjaš z drugimi in pri tem pretiravaš, kar pa lahko privede do poškodb," negativne učinke tekmovalnosti izpostavi kineziolog in doda, da bo po drugi strani tekmovalnost v rekreaciji "zelo dobra 'začimba', ki ti bo koristila in dvignila motivacijo, če si v osnovi miren človek in imaš tudi tako službo, da se ne primerjaš na vsakem koraku in se s sodelavci podpiraš". K temu lahko na primer pripomorejo različne aplikacije, kjer spremljaš svoje rezultate.
"Vidi se, da smo v podalpski deželi in imamo lepo naravo. Sem mnenja, da narava in okolje vplivata na dojemanje gibanja. Kulturno gledano dajemo Slovenci več pomena gibanju, kot v marsikateri državi zahodnega sveta. Že geografsko se pozna, kulturno smo pa mešanica balkana in Evrope. Kot narod smo zelo športni, čemur pritrjujejo tudi rezultati naših športnikov," Črt Korošec.
Počasno stopnjevanje intenzivnosti je oslarija. Če ni takoj hitrega napredka (v prvem mesecu se na postavi pozna največ ), pri …