Mit ali resnica: Ali mleko resnično poslabša gripo in prehlad?

Foto: Profimedias
Foto: Profimedias
Že stoletja nekateri verjamejo, da mleko in mlečni izdelki poslabšajo simptome prehlada. Pa to drži?
Oglej si celoten članek

Že stoletja nekateri verjamejo, da mleko in mlečni izdelki poslabšajo simptome prehlada. Srednjeveški zdravnik Moses Maimonides je na primer dejal, da mleko "povzroča nadev v glavi." Po navedbah britanskih medijev za to do sedaj ni bilo znanstvenih dokazov, zdaj pa so njihovi zdravniki dokazali, da je vendarle nekaj na tem. 

Prihaja ... Prihaja obdobje virusov in prehladov: Kako kašlja vaš otrok?

Sicer ne velja za vse, a pri nekaterih posameznikih mleko in mlečni izdelki spodbujajo nastajanje sluzi v nosu ali grlu, kar še otežuje dihanje in okrepi kašelj. "Bil sem skeptičen in nisem verjel, da je resnično," je za Daily Mail pojasnil Adam Frosh, specialist za ušesa, nos in grlo v bolnišnici Lister.

Foto: Shutterstock mleko Dejansko so številne predhodne študije navajale, da povezava ne obstaja, je dodal Frosh: "V preteklih letih me je veliko bolnikov spraševalo o tem, zato se mi je zdelo nujno, da to raziščem. Rezultati so bili v nasprotju s tem, kar sem pričakoval,"  je povedal strokovnjak. 

Kako deluje

Delujočo sluznico proizvajajo celice v nosu, sinusih in pljučih. Sestavljena je iz vode, soli in beljakovin, pa tudi klic in umazanije. Antibakterijski encimi v sluzi pomagajo ubiti klice in nas varujejo pred okužbo. Povrhnjica v nosni votlini vsebuje celice z migetalkami in čašice. Migetalke utripajo 10 do 20-krat na minuto v smeri proti žrelu, zato tja potuje tudi sluz s tujki, ki jo človek izkašlja ali pogoltne.

Ob nahodu zaradi različnih okužb in alerigij pride do vzdraženosti nosne sluznice. Nosna sluznica zaradi tega nabrekne, kar kmalu zaznamo kot zamašen nos. Prizadeta sluznica prav tako poveča izločanje nosnega izcedka, preveč sluznic lahko privede do kašlja, vnetnega grla ali hripavosti.

Virusi Smo res imuni na prehlad, ko ga prebolimo?

Raziskava v bolnišnici

Pri najnovešii študiji je z raziskovalci iz bolnišnice Lester sodelovalo 26 moških in 82 žensk, ki so se pritoževali zaradi povečanega nestajanja sluzi v nosu in v grlu. Prve tri dni so bolniki uživali le brezmlečne izdelke, preostale štiri dni pa so eni dobivali po skodelico polnovrednega kravjega mleka, drugi so uživali sojinega. Zaradi podobnega okusa niso vedeli, katerega pijejo.

Foto: Profimedia Kravje mleko Vsak bolnik je vodil dnevnik simptomov in meril izločanje sluzi na lestvici od ena do sto. Vsem prostovoljcem se je v prvih treh dneh diete brez mleka raven sluzi znižala, potem pa je prišlo do sprememb. Če so se pri pivcih sojinega mleka ti simptomi še naprej zmanjševali, se je raven sluzi pri tistih, ki so pili kravje mleko, povečala.

Na začetku študije so pacienti ocenili izločanje sluznice po povprečni stopnji 65 od 100. Po dveh dnevih brez mleka se je izločnanje zmanjšalo na približno 55 za obe skupini. Do sedmega dne so se ocene za skupino pivcev kravjega mleka povišale do 63, medtem ko je ocena za pivce sojinega mleka ostala enaka. "Precej močan učinek za tako kratek čas, zato je razumljivo sklepati, da bi moral vsak tak bolnik razmisliti o zmanjšanju vnosa mleka ali vsaj poskusiti prehrano brez mleka in mlečnih izdelkov. Samo tako bo lahko bi ugotovil, ali bo to izboljšalo simptome," je opozoril britanski zdravnik. 

Foto: Profimedias prehlad

Teorija o učinku mleka na sluz govori, da je glavni  krivec sestavina beta-kazein. Omenjene beljakovine iz kravjega mleka naj bi aktivirale gene, ki so odgovorni za proizvodnjo sluzi. Vendar so to lahko zgodi le vprimeru, če so beljakovine vstopile v črevesje in v krvni obtok, kjer so lahko aktivirale te gene. Kar pomeni, da se bi učinek mleka poznal le tistim z močno vnetim ali poškodovanim črevesjem. 

Dr. Ian Balfour-Lynn, specialist za otroške bolezni dihal v bolnišnici Royal Brompton v Londonu je prepričan, da ni znanstvenih razlogov za takšne trditve. Zdravnik, ki je zbral obstoječe raziskave je staršem svetoval, naj otrokom s težavami z dihanjem ne omejujejo vnos mleka, saj jih bodo s tem prikrajšali za kalcij, ki je nujen za kosti. "Mit o mleku in sluzi je treba dokončno zavreči," je dodal zdravnik.

Dr. Frosch se z njim ne strinja in ob tem dodaja, da bo treba opraviti še več študij in da je aboslutno odklanjanje njegovih trditev povsem nepotrebno. 

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.