Kitajci trdijo, da so prvi na svetu, pravih dokazov pa ni

Foto: Epa Covid-19, kitajsko cepivo Foto: Epa Covid-19, kitajsko cepivo Foto: Epa
Na Kitajskem poskusno cepljenje poteka od julija. Sinopharm zatrdil, da "glede vseh vidikov razvoja cepiva vodi v svetu", čeprav ni objavil kliničnih dokazov o učinkovitosti zdravila.
Oglej si celoten članek

Kitajsko podjetje Sinopharm je danes sporočilo, da je v poskusnem cepljenju cepiva proti covidu-19 sodelovalo skoraj milijon ljudi. Kliničnih dokazov, ki bi razkrivali morebitno učinkovitost cepiva, podjetje ni objavilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na Kitajskem poskusno cepljenje poteka od julija. V njemu med drugim sodelujejo javni uslužbenci, tuji študenti ter zaposleni v bistvenih dejavnostih, ki potujejo v tujino.

Direktor podjetja Sinopharm, ki je v državni lasti, Liu Jingzhen je nedavno v pogovoru za medije dejal, da doslej niso dobili nobene povratne informacije o kakšnih hudih stranskih učinkih in le nekaj malega poročil o lažjih oblikah.

Kitajci razvijajo štiri cepiva

Foto: Epa Kitajska si zelo prizadeva za razvoj lastnega cepiva proti novemu koronavirusu, ki se je prvič pojavil prav v tej državi konec lanskega leta. Razvija štiri cepiva, ki naj bi bila sedaj v zadnji fazi testiranja.

Številna testiranja potekajo v tujini, saj je Kitajski uspelo znotraj meja svoje države virus večinoma spraviti pod nadzor. Družba Sinopharm tako testira dve cepivi v Združenih arabskih emiratih, Bahrajnu, Egiptu, Jordaniji, Peruju in Argentini.

Sinopharm je ta teden zatrdil, da "glede vseh vidikov razvoja cepiva vodi v svetu", čeprav ni objavil kliničnih dokazov o učinkovitosti zdravila. Namesto tega so navedli le nekaj izkušenj v stilu anekdot tistih, ki so sodelovali pri poskusnem cepljenju, med njimi "gradbeni delavci, diplomati in študentje v tujini", ki so po navedbah podjetja po cepljenju obiskali več kot 150 držav, ne da bi se okužili z novim koronavirusom.

Po navedbah AFP številni, ki so jih cepili na Kitajskem, niso uradni udeleženci poskusnega cepljenja, in navajajo, da naj bi to storili prostovoljno.

Kitajski predsednik Xi Jinping je sicer odredil, da bo vsako kitajsko cepivo "svetovno javno dobro". Kitajska je bila ob začetku izbruha pandemije covida-19 deležna kritik glede spopadanja z izbruhom novega koronavirusa, še posebno s strani ZDA.

Covid-19 Dobra novica: O uspehu poroča še en proizvajalec

Med farmacevtskimi podjetji po svetu, ki si prizadevajo za razvoj cepiva proti covidu-19, poteka huda tekma. Učinkovitost dveh cepiv, ameriškega podjetja Pfizer in njegovega nemškega partnerja BioNTech na eni in ameriškega podjetja Moderna na drugi strani, se je ob objavi obsežnih podatkov kliničnega testiranja v zadnjih dneh izkazala za 95-odstotno.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.