Na Hrvaškem odmeva primer 39-letne Mirele Čavajda, ki pričakuje drugega otroka. Kot poroča portal Index.hr, so ji vse bolnišnice v Zagrebu obrnile hrbet in ne želijo prekiniti njene nosečnosti, čeprav so ji zdravniki priznali, da je tumor v glavi nerojenega otroka tako velik, da najverjeteneje ne bo dolgo živel, če pa bo, nikoli ne bo živel normalno.
V 26. tednu nosečnosti je premer tumorja v glavi ploda večji od petih centimetrov, deformiral je glavo ploda, pritiska na male možgane. Do preobrata v nosečnosti je prišlo v 24. tednu, ko je pregled z ultrazvokom pokazal, da nekaj s plodom ni v redu.
Čeprav se vse težave v nosečnosti smatrajo za nujne, je na pregled z magnetno resonanco nosečnica čakala devet dni. Ko je vendarle prišla do vseh informacij, se je s partnerjem odločila za prekinitev nosečnosti, ki pa ji ga ne želijo opraviti v nobeni od zagrebških bolnišnic.
Zakon na njeni strani, a ...
Kot je povedala 39-letnica, so ji vsi zdravniki, h katerim se je zatekla po pomoč, povedali, da bi ji radi pomagali, a da je na Hrvaškem splav po 10. tednu nosečnosti protizakonit. Kar ne drži, izpostavljajo na omenjenem portalu.
Namreč v zakonu jasno piše, da se prekinitev nosečnosti lahko opravi tudi po 10. tednu, "če se na temelju zdravstvenih indikacij in dognanj medicinske znanosti lahko pričakuje, da se bo otrok rodil s težkimi prirojenimi telesnimi ali duševnimi motnjami".
39-letna nosečnica se je skupaj s partnerjem obrnila na vse zagrebške bolnišnice, od nekaterih ni prejela niti odgovora. Zdravniki, s katerimi je govorila, so ji priznali, da bo otrok, če se rodi in preživi, v najboljšem primeru živel kot rastlina, nihče pa tega ni želel jasno napisati. Namesto tega so ji svetovali, da pomoč poišče v Sloveniji.
Več takšnih primerov
Kot še navaja portal Index.hr je podobnih primerov na Hrvaškem več, a da nosečnice niti ne zahtvajo komisijskih pregledov. Številni zdravniki, ki imajo v opisu del tudi prekinitev nosečnosti, se sklicujejo na ugovor vesti, tako da je na Hravškem, še poroča omenjeni portal, "mnogo bolnic, ki ženskam de facto onemogočajo z zakonom in ustavo zajamčeno pravico".
Primer na Hrvaškem dviga mnogo prahu, vrstijo se strokovne debate na to temo, medtem pa 39-letnica, sicer že mama enega otroka, pričakuje bolnegea novorojenčka, ki bo - kot meni zdravstvena stroka - v najboljšem primeru živel kot rastlina.
Morda bi se dalo narediti, da otroka takoj po porodu vzamejo na skrb socialne službe in ga dajo v posebno …
ja Slovenci imamo klanje nedolžnih že dolgo v krvi.... zato bomo pa izumrli
Prasci dohtarski, katoliški, licemerski. V Ameriko naj grejo, kjer bodo tudi prepovedali splav.