Dejstvu, da tretjino življenja ali več preživimo v postelji, se ne moremo izogniti. Pa kljub temu premalo pozornosti posvečamo kakovosti vzmetnic. A katere so prave za nas in na kaj moramo biti pozorni pri nakupu?
Na kakovost spanca vpliva mnogo dejavnikov, med drugim je zelo pomembna prav kakovostna vzmetnica oziroma ležišče. Dandanes je izbire veliko, včasih se celo malce težko znajdemo v poplavi vse ponudbe, a mi vam pomagamo izbrati pravo.
Stranski učinki slabega spanca se čez dan pokažejo tako, da si težje zapomnimo informacije iz okolja, ves čas smo utrujeni, posegamo po kavi in energijskih pijačah, nismo pozorni na detajle, kakovost dneva pa se zmanjša, saj nismo najboljše razpoloženi in posledično ne sprejemamo za nas najboljših odločitev.
Na dolgi rok se pomanjkanje spanca lahko izkaže za resen problem. Kronična nenaspanost lahko namreč vodi do nekaterih zdravstvenih težav, kot so povečan krvni tlak, diabetes, infarkt ter debelost, poveča lahko možnosti za pojav depresije in celo zmanjšuje libido.
Nasveti za boljši spanec
- Spanec naj traja osem ur. Odrasla oseba od 18. do 64. leta naj bi spala med sedmimi in devetimi urami na noč.
- Ohranjajte konstanten urnik vstajanja. Vsak dan pojdite spat približno ob isti uri in vstanite ob isti uri. Stabilen urnik vstajanja bo telo navadil, kdaj je čas za spanje in bo le-to posledično pravi čas utrujeno in obratno.
- Odstranite elektroniko. Če se le da, odstranite elektronske naprave iz prostora, v katerem spite. Poleg tega tik pred spanjem ne brskajte po telefonu ali tablici, kajti tako imenovana modra svetloba, ki jo oddajajo te naprave, ni prijateljica dobrega spanja.
- Izberite kakovostno vzmetnico. Strokovnjaki trdijo, da je kvaliteta našega spanja odvisna tudi od površine, na kateri spimo. Leta 2015 so v študiji ugotovili, da ljudje, ki spijo na penastih ležiščih, hitreje zaspijo, njihove bolečine pa se zmanjšajo.
Usmeritve za nakup prave vzmetnice
Ležišče ali vzmetnica sta na prvi pogled morda res enaka, razlikujeta pa se v notranji sestavi. V nasprotju z ležišči, ki so sestavljena iz penastih jeder, je glavna značilnost vzmetnic sistem vzmetenja. Klasične vzmetnice imajo običajna žična jedra, obložena s ploščami iz lateksiranih kokosovih vlaken, ki povečajo elastičnost in čvrstost ter preprečujejo, da bi se med spanjem občutila oblika vzmeti.
Sodobnejše različice vzmetnic se ponašajo z žepkastim vzmetenjem ter oblogami iz pene. Žepkasta vzmetenja so v primerjavi s klasičnim žičnim jedrom bolj udobna, saj se na pritisk telesa odziva vsaka vzmet posamezno in ne vse hkrati. Ležiščem in vzmetnicam je skupno dejstvo, da za optimalno udobje in življenjsko dobo potrebujejo dobro podlago oziroma posteljni pod ter prevleko. Pri izbiri popolnega ležišča je potrebno pozornost nameneti tudi tem detajlom.
Pri prevlekah je dobrodošlo, da odbijajo vlago, so snemljive in pralne ter obdelane s protibakterijsko zaščito. Podi postelj so na voljo v številnih izvedbah – od elastičnih letvenih variant do višinsko nastavljivih modelov, ki omogočajo več udobnih položajev spanca.
Preverite, za koga je ležišče namenjeno
Pri izbiri primernega ležišča moramo paziti, komu je namenjeno. Ljudje, ki se ponoči prekomerno znojijo, morajo paziti na material vzmetnice. Prav tako posamezniki, ki se v spanju ves čas premikajo in spijo nemirno.
Spalnica nam predstavlja zavetje pred zunanjim svetom, ki je včasih naporen in zoprn. Oazo miru, kjer se lahko sprostimo in pozabimo na vse. Vendar moramo v spalnici paziti na izvor alergij. Ravno vaša vzmetnica je lahko krivec, da se v družini oziroma v vašem domu razvijajo alergije. Zato morate biti še posebej pazljivi in pozorni pri nakupu vzmetnice. Le-to je treba redno menjati in opazovati, če prihaja do nepričakovanih izbruhov simptomov.
Alergijski simptomi so naslednji:
- Težje je zaspati, lahko se zbujate hitreje, saj vam telo spanca ne dopusti.
- Kihanje in pokašljevanje.
- Nespečnost in nereden spanec.
Za alergike so praktični posteljni podi in snemljive prevleke, ki so pralne in obdelane s protibakterijsko zaščito.
Niso dobre le za alergike, vendar tudi tiste, ki ponoči iščejo več udobnih položajev spanca. Aktualni so tehnološko napredni podi z razčlenjenimi gibljivimi vzmetnimi elementi in enakomerno razporejenimi conami, ki na različnih lokacijah razbremenijo občutljive dele telesa, kot so ramena in medenica.
Če iščete manjše vzmetnice, so primerne vzmetnice 90x200 cm, lahko pa se odločite za vzmetnice 140x200 cm.
Na koliko časa moramo menjati ležišče?
Odločitev za menjavo ali nakup novega jogija je lahko ob pestri ponudbi na trgu zelo zahtevna. Na voljo je toliko različnih modelov vzmetnic, ležišč in posteljnih podov, ki se med seboj razlikujejo po materialih, načinu izvedbe, velikosti in seveda tudi ceni. Pri nakupu pomaga, če že pred odhodom v salon premislimo o svojih potrebah, življenjskem slogu, telesnih značilnostih in proračunu. Izbran jogi je dobro preizkusiti tudi v razstavnem salonu.
Primeren čas za menjavo ležišča je vsakih šest do osem let. Vzmetnice namreč sčasoma izgubijo primarno obliko, postanejo bolj ploščate ali celo grudaste. Z leti starejša ležišča postanejo nevarnost v domu in niso več primerna za uporabo. Lahko se zgodi, da začne ležišče škripati ter cviliti, kar je značilno za stare vzmetnice. Takrat jih je pametno zamenjati.
Za menjavo se odločimo, če trenutno ležišče negativno vpliva na kvaliteto spanca, če vpliva na stanje naših alergij in poslabšuje alergijske simptome. Čas za menjavo je tudi, če opazite, da se bolje naspite v hotelu ali pri prijatelju.
Material vzmetnice ali ležišča
Ležišča ali vzmetnice se med seboj razlikujejo po sestavi, imajo deljene ležalne cone, različne strukture slojev ter učinkovanje materialov. Najstarejša in najbolj cenovno ugodna so ležišča iz poliuretanske pene (s kratico PU pene), ki so izjemno elastična, ergonomska ter trpežna. Slaba lastnost ležišč iz PU pene je slaba odpornost na vlago, zato niso primerna za vlažne prostore ter uporabnike, ki se veliko potijo.
Ti lahko namesto PU pene izberejo ležišča iz hladno valjanje oziroma HR pene. Hladno valjana pena ima namreč posebno odprto celično strukturo, ki omogoča zračnost ter odvaja vodo iz ležišča.
Za alergike so najprimernejša ležišča iz lateksa, ki so odporna proti pršicam in umazaniji. Ležišča iz lateksa so tudi zelo toplotno izolativna, prožna ter prilagodljiva različnim telesom. Njihova slaba lastnost je slaba zračnost ter zahtevno vzdrževanje.