Zdaj ko se poletje preveša v jesen, bo treba lahka, poletna oblačila zamenjati za toplejše jesenske kose. Prav tako je september idealen čas, da temeljito preperete vzglavnike, odeje in posteljnino ter jih po potrebi tudi zamenjate. Poleti namreč mnogi spijo kar odkriti ali pokriti le z rjuho, jeseni pa je znova čas za debelejšo odejo. Pa tudi materiali, ki so primerni za poletje, se razlikujejo od tistih, ki so priporočljivi za zimski čas.
Kateri material izbrati?
Na prodajnih policah najdete posteljnine v najrazličnejših barvah, vzorcih in tudi materialih. Nekatere najbolj navdušuje flanelasta posteljnina, za druge je stalnica mečkanka posteljnina, mnogi pa pravijo, da sta saten posteljnina ali svilena posteljnina nekaj daleč najboljšega, ko gre za udobje spanja.
Katero posteljnino torej izbrati? In kateri je dejansko najboljši material za vas? To je odvisno od vaših spalnih navad, letnega časa in tudi tega, ali vas pestijo kakšne težave.
Umetne sintetične posteljnine, kot je poliester, so idealne za nezahtevne uporabnike, ki iščejo trpežno posteljnino, ki je ni težko vzdrževati. Tovrstne posteljnine ne zbledijo, se hitreje sušijo ter ne zahtevajo likanja. So tudi nekoliko cenejše od posteljnin iz naravnih materialov, ki vsebujejo vlakna bombaža, lanu, svile in volne. Za naravne materiale je značilno, da so na dotik prijetni mehki, bolj zračni in odporni na vročino.
Bombažna posteljnina
Bombažna posteljnina je znana po gladki in hladni teksturi, ki dobro diha in ne draži kože. Bombaž je tudi dokaj preprost za vzdrževanje in je trpežen, tako da vam bo posteljnina iz bombaža dolgo in dobro služila.
Na prodajnih policah najdete različne vrste bombaža in tudi posteljnine, ki so mešanica bombaža in umetnih materialov, je precej na voljo. A če se odločite za slednjo, morate vedeti, da se boste v takšni posteljnini zelo verjetno bolj potili, saj slabše vpija vlago in tudi manj zračna je, posledično pa je nekoliko manj primerna za alergike. Zadnja leta sicer postaja vse bolj priljubljena posteljnina iz egiptovskega bombaža, ki je še posebej mehak in vzdržljiv ter posledično tudi nekoliko dražji.
Lanena posteljnina
Lan je prav tako kot bombaž dobro poznan in priljubljen naravni material, ki se ga tako pri oblačilih kot pri posteljnini poslužujemo v poletnih mesecih, saj je zelo lahek in odlično diha ter dobro odvaja vlago. Hkrati je natezna trdnost lanene niti kar dvakrat višja kot pri bombažu, zaradi česar sodi lan med najbolj odporne naravne materiale. Velja tudi za hipoalergeno tkanino, kar pomeni, da je lanena posteljnina primerna tudi za alergike.
Svilena posteljnina
Posteljnina iz svile še vedno velja za najbolj prestižno različico, saj je zaradi svojih lastnosti in materiala izdelave še vedno med dražjimi. Znana je po tem, da se odlično prilagaja temperaturi telesa – poleti, ko vam je vroče, vas bo prijetno hladila, pozimi, ko vas zebe, pa dobro grela. Ponaša se z bleščečo teksturo in sanjsko mehkobo. Je pa vzdrževanje svilene posteljnine nekoliko bolj zahtevno in vsekakor se velja striktno držati priloženih navodil za pranje in sušenje, če hočete, da vam bo dobro služila.
Posteljnina iz satena
Nekateri pravijo, da je dober nadomestek svilene posteljnine, ki je precej draga, saten posteljnina, ki je na otip mehka in gladka kot svila, hkrati pa bolj trpežna in manj zahtevna za vzdrževanje ter je cenovno nekoliko ugodnejša od svile. Ponaša se tudi z odličnimi toplotnimi lastnostmi. Saten se ne mečka, zato ima manj gub in ga ni treba likati. A pri nakupu bodite pozorni na to, iz katerega materiala je narejena posteljnina. Saten se namreč pridobiva iz umetnih ali naravnih vlaken, najbolj pogosto uporabljan in poznan je bombažni saten.
Posteljnina iz mikrovlaken
Vse bolj priljubljene zadnja leta – sploh za nezahtevne uporabnike – so posteljnine iz umetnih vlaken, kot je mikrofibra. Njihova največja prednost sta zagotovo povsem preprosto vzdrževanje in nadvse dolga življenjska doba. Posteljnina iz mikrovlaken se ne mečka, se hitro suši, dobro odvaja vlago in je posledično primerna za tiste, ki imate težave s kakšnimi alergijami.
Znoj, pršice, odmrle kožne celice, živalske dlake …
Na vašo posteljnino se odlaga marsikaj. Znoj in odmrle kožne celice, dlačice in lasje, pršice in če imate kakšnega hišnega ljubljenčka, tudi njegova dlaka. Zato je posteljnino, sploh v mesecih, ko se več potite in v primeru, da vaš kuža ali mucka spi z vami, priporočljivo menjati enkrat tedensko. V hladnejših delih leta, ko se ne znojite, in če vaši živalski prijatelji ne spijo v vaši postelji, pa je posteljnino smiselno zamenjati tudi enkrat na dva tedna.
Nadvse pomembno je tudi ustrezno vzdrževanje posteljnine. Vedno jo perite in sušite po priloženih navodilih. A imejte v mislih naslednje: da uničite bakterije in umazanijo, ki se naberejo v vaši posteljnini, je potrebna višja temperatura pranja, in sicer vsaj 60 stopinj Celzija.
Otroška posteljnina – naravni materiali in privlačni potiski
Morda največji zalogaj predstavlja nakup otroške posteljnine. Odrasli namreč damo pri nakupu večinoma prednost kakovosti oziroma materialu, tako da je včasih izgled drugotnega pomena. Seveda si vsi želimo na pogled privlačno posteljnino, a če se znajdemo pred dilemo: lep vzorec ali želeni material, bomo na prvo mesto postavili material.
Pri otrocih seveda temu ni tako, njim je najpomembnejše, da so na posteljnini narisani njihovi najljubši risani junak, nogometni klub, žival … Ne zanima jih, da se staršem posteljnina prav s tem potiskom ne zdi najboljša, saj jim ne ustreza material, iz katerega je narejena.