Triki, s katerimi boste premagali to pogosto kožno težavo

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Suha koža, pekoč in srbeč občutek, drobni mozolji in rdečica … Vse to so tipični simptomi občutljive kože, ki je pogosto nagnjena tudi k alergijam. Težave se lahko pozimi, ko je koža zaradi vremenskih razmer še dodatno na udaru, stopnjujejo celo do te mere, da jih tudi z ličili ni mogoče več skriti. Tukaj je nekaj pomembnih korakov, s katerimi boste pomagali svoji koži.
Oglej si celoten članek

Nekateri se s suho, občutljivo kožo obraza in telesa spopadajo vse življenje, z občasnimi obdobji izboljšanja in poslabšanja. Mnogim se tako imenovan ekcem oziroma dermatitis – alergijska kožna bolezen, ki se kaže s srbenjem in rdečim kožnim izpuščajem – pokaže že v zgodnjem otroštvu. Velikokrat je dermatitična koža posledica različnih alergij, lahko na določeno hrano, pršice, živalsko dlako, lahko pa je tudi reakcija na določene kozmetične pripravke, ki vsebujejo sestavino, na katero že tako občutljiva koža še dodatno odreagira.

"Alergijska reakcija je imunsko pogojena reakcija našega telesa na snovi, s katerimi prihajamo v stik, ki same po sebi niso škodljive," pojasni dermatologinja Maja Kalač Pandurović, dr. med. "Gre za prekomerno reakcijo imunskega sistema na alergene, ki so večinoma beljakovinski delci, ki izvirajo iz različnih organskih sestavin, kot so živila, pelodi, živalski epitelij. Simptomi alergijske reakcije so lahko splošni ali lokalizirani na organ, skozi katerega je alergen vstopil v telo: koža, dihala, prebavila, ustna votlina."

Foto: Profimedia Koža, srbenje, alergija

Nekatere stvari lahko že tako občutljivo koži še dodatno obremenijo

Če se posameznik z občutljivo, k alergijam nagnjeno kožo dosledno izogiba alergenom, se stanje običajno do neke mere samo po sebi izboljša. Dodatno pa lahko srbenje in kožne izpuščaje poslabšajo nekateri zunanji dejavniki, kot so:

  • vetrovno, hladno vreme v jesenskem in zimskem času;
  • topel in suh zrak v notranjih prostorih, ki je v mrzlih mesecih posledica ogrevanja prostorov;
  • uporaba za občutljivo kožo neprimerne kozmetike – od mil in šamponov do ličil;
  • nošenje oblačil iz umetnih, sintetičnih materialov;
  • virusne ali bakterijske okužbe;
  • izpostavljanje stresu.

Sploh slednjega radi podcenjujemo. A dermatologinja Maja Kalač Pandurović opozarja:

Stres lahko sproži izbruh bolezni pri osebah, ki trpijo zaradi vnetnih alergijskih stanj kože. Podatki tako kažejo, da stres aktivira imunske celice, ki imajo osrednji pomen pri nastanku in trajanju kožnih bolezni. Dolgotrajen stres torej lahko sproži celo kožne bolezni, vsekakor pa vpliva na lep in zdrav videz kože.

Foto: osebni arhiv Maja Kalač Pandurović Pri suhi koži poškodovana kožna pregrada

Koža, ki je naš največji organ, ima eno poglavitno nalogo: ščiti nas pred škodljivimi zunanjimi vplivi, poleg tega poskrbi, da vlaga iz telesa tam tudi ostaja in skozi povrhnjico ne pronica navzven. Ključnega pomena pri tem je bariera kože, a pri suhi, občutljivi koži je kožna pregrada načeta, poškodovana. Zato koža izgublja vlago, hkrati pa bolj vpija škodljive snovi iz okolja, ki jih sicer pri zdravi, dobro delujoči pregradi ne bi. "Pri netolerantni koži gre za pretiran odziv na najmanjše dražljaje. Netoleranca nastane zaradi prekomerne vzdraženosti kožnih živčnih vlaken in oslabljene kožne bariere," pove sogovornica.

Težave s kožno pregrado so običajno najbolj opazne na rokah in še posebej na obrazu, saj je tam koža bolj kot na katerem koli drugem mestu na našem telesu nenehno izpostavljena zunanjim vplivom – UV-žarkom, vremenskim vplivom, pri ženskah bolj ali manj agresivnim ličilom. Zato je suha koža, ki jo lahko spremljajo tudi mozolji ali dermatitični izpuščaji, srbenje in rdečica, pogosto prisotna prav na obrazu, kjer pa je težave najtežje skriti.

Foto: La Roche-Posay La Roche-Posay

Kaj lahko naredite sami?

Pri obvladovanju suhe, k alergijam nagnjene kože boste veliko naredili že z upoštevanjem nekaterih osnovnih korakov:

  • Kolikor se da se izogibajte alergenom, ki vam sprožijo alergijske reakcije. Če vam težave s kožo povzroča določena hrana, se ji odpovejte. Za najbolj alergene sicer veljajo jajca, pšenica in kravje mleko. Če ste alergični na mačjo dlako, si na žalost ne morete omisliti mačke za hišnega ljubljenčka. Če vam alergične reakcije sprožajo pršice, morate redno sesati in brisati prah ter pogosteje menjati posteljnino in čistiti preproge. 
  • Oblačite se v oblačila iz naravnih materialov in jih perite pri vsaj 60 stopinj Celzija. Enako velja za brisače in posteljnino, ki jih uporabljate.
  • V jesensko-zimskem času, ko domove ogrevamo, poskrbite za zadostno raven vlažnosti v stanovanju oziroma v hiši.
  • Izogibajte se kozmetičnim postopkom in preparatom, ki dražijo vašo občutljivo kožo.
  • Poskrbite za ustrezno nego kože: posezite po kremah in serumih, ki so narejeni prav za občutljivo kožo, nagnjeno k alergijam in ekcemom.

Foto: Profimedia Ženska koža

Dermatologinja poudarja:

Priporočamo uporabo krem, ki krepijo kožno bariero in kožo navlažijo, ki vsebujejo kombinacijo pomirjujočih aktivnih sestavin za zmanjševanje vzdraženosti kožnih živčnih vlaken in uravnavajo biološke mehanizme odgovorne za netoleranco.

Nova linija La Roche-Posay TOLERIANE Dermallergo

Pri razdraženi, suhi koži je torej pomembno ne le to, da jo nahranimo s prepotrebnimi hranljivimi snovmi, temveč da pomirimo akutne vnetne procese. Idealna za nego suhe, občutljive kože, ki je nagnjena k alergijam, je nova linija znamke La Roche-Posay TOLERIANE Dermallergo, ki zajema vlažilno kremo za obraz, kremo za predel okrog oči in pomirjujoč hidrantni serum. Gre za tri izdelke različnih tekstur, zato bo zagotovo vsak našel tisto, ki mu najbolj ustreza.

Vsi trije izdelki so preizkušeni na koži, nagnjeni k alergijam, in to pod strogim dermatološkim in oftalmološkim nadzorom. Izdelki ne vsebujejo alkohola, silikonov in dišav, obogateni pa so z inovacijo Sphingobiome (izvleček bakterije), ki krepi in spodbuja delovanje mikrobioma, ter z Neurosensinom, učinkovitim pomirjujočim sredstvom, ki deluje na znake razdraženosti in občutljivosti kože.

Foto: La Roche-Posay La Roche-Posay

TOLERIANE Dermallergo Creme je vlažilna krema za vsakodnevno uporabo na suhi do zelo suhi koži, ki je občutljiva in nagnjena k alergijam. Razdraženo kožo pomiri in navlaži, deluje pa tudi proti pordelosti in znakom staranja. Kremo nanesete zjutraj in zvečer na dobro očiščen obraz in vrat. Klinična študija, opravljena na 24 ženskah kavkazijskega porekla, starih od 18 do 65 let, je pokazala, da obnavlja ter ščiti kožno pregrado že prvo uro po nanosu, sicer pa zagotavlja vlaženje kože 48 ur.

Foto: La Roche-Posay La Roche-Posay

Za predel okrog oči prav tako vsako jutro in večer uporabite vlažilno, regenerativno kremo Toleriane Dermallergo Yeux, namenjeno občutljivi koži, nagnjeni k alergijam in ekcemom. Manjšo količino izdelka nanesite na konice prstov ter ga nežno nanesite na predel okrog oči in na veke. Rahlo pritiskajte na kožo s krožnimi gibi v smeri od notranje strani oči navzven. Nego zaključite z rahlim pritiskanjem po celotnem očesu.

Foto: La Roche-Posay La Roche-Posay

Za dodatno pomiritev in krepitev občutljive in razdražene suhe kože je tukaj še pomirjujoč Toleriane Ultra Dermallergo serum, ultra koncentriran v nevrosenzinu. Dokazano v prej omenjeni klinični študiji s 24 ženskami nudi takojšnje in intenzivno lajšanje kožnih neprijetnosti, hkrati pa učinkovito obnavlja in krepi kožno pregrado. Zahvaljujoč izjemno sveži nelepljivi serumski teksturi enostavno prodira globlje v kožo, brez vztrajnega masiranja.

Pri občutljivi koži zelo pomembna doslednost

Pri občutljivi koži je poleg ustrezne nege, ki vključuje alergični koži posebej prilagojene preparate, zelo pomembna tudi doslednost. Izberite izdelke, ki ustrezajo vaši koži, in ne spreminjajte negovalne rutine na nekaj tednov. Ne eksperimentirajte. Sploh če ste našli linijo, kot je TOLERIANE Dermallergo, ki je narejena prav za najbolj občutljivo kožo, podvrženo dermatitisu in ekcemu. Le z doslednostjo se boste namreč lahko izognili obdobjem drastičnega poslabšanja in poskrbeli, da kljub suhi in k alergijam nagnjeni koži ne boste nenehno čutili nadležne srbečice, pekočine in razdraženosti.

"Pri vsakodnevni negi svetujemo redno uporabo krem in losjonov ter balzamov za nego kože, nagnjeno k atopiji, in lokalnih pripravkov, ki obnavljajo in krepijo ter pomirjajo kožno pregrado kože. Pri vsakodnevnem umivanju priporočamo uporabo nadomestkov mil oziroma sindetov. Voda med kopeljo in/ali tuširanjem naj bo vedno mlačna. Kopel ali tuširanje naj ne traja več kot 10 minut. Po tuširanju z vodo kožo le posušite s trepljanjem in je ne drgnite z brisačo. Odsvetujemo uporabo odišavljene kozmetike in ličil, tekočih mil in gelov za tuširanje, vlažilnih toaletnih robčkov ter nošnjo sintetičnih in volnenih oblačil," za konec še svetuje dermatologinja.

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.