Kaj povzroča suhost oči?
Suhe, pordele, rdeče oči ima vse več ljudi. Odkar smo veliko več v zaprtih prostorih, v katerih prevladuje preveč suh zrak (bodisi je ta ogrevan, bodisi je v njem klimatska naprava), so težave še izrazitejše.
Ob tem vse več prostega časa v preživljamo ob pregledovanju zaslonov (kar sicer mnogi že tako počnejo med službo), pri tem pa nehote pozabljamo mežikati, kar je nujno potrebno za zagotavljanje zadosti vlažnosti v očeh.
K omenjenim težavam prispevajo seveda tudi mnogi drugi dejavniki, od starosti, določenih bolezni in zdravil, hormonske spremembe, onesnažen zrak, spomladanske alergije na cvetni prah in drugi.
Kako si lahko pomagamo sami?
Rešitve so tako rekoč na dlani, res pa da včasih sploh ne pomislimo na preproste reči, s katerimi bi si lahko v veliki meri olajšali težave.
Če je vaše delo pretežno sedeče in za računalnikom, tega verjetno res ne morete spremeniti. Lahko pa si med delom večkrat privoščite kratko pavzo, ko se preprosto zazrete v daljavo in si tako spočijete oči. Dovolj bo že minuta ali dve.
Računalnik naj bo ustrezno nameščen, na pravilni višini in naj vam svetloba ne odseva z ekrana.
Načinov, kako poskrbeti za vlažnost prostora, je več. V poslovnem prostoru bo morda najbolj primerna rešitev vlažilnik zraka.
Zunaj, na sprehodu, svoje oči zaščitite s sončnimi očali.
Izogibajte se zakajenih prostorov.
Ne pozabite za nujno potrebno hidracijo. Pijte vodo, približno dva litra je potrebujete vsak dan.
V lekarno po naravne solze …
A.Vogel kapljice za oči (tudi različica Extra Intense) so naravna pomoč utrujenim, suhim, pordelim in razdraženim očem. Po odprtju so uporabne kar šest mesecev. Da so zares naravne, pa priča tudi podatek, da so primerne tako rekoč za vsakogar, celo za nosečnice in doječe matere. Uporabljajo jih lahko tudi otroci po 12. letu starosti.
Besedilo za Farmedico: Sabina Topolovec