Hondropatija: Kako primerno ukrepati?

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit
Ste se kdaj vprašali, zakaj vas ob gibih spremlja neprijetna bolečina v sklepu? Vas skrbi, da gre za resno poškodbo? Ali poznate najpogostejše simptome ti. hondropatije, ki jih nikakor ne smete prezreti? Vas zanima, kako lahko k lajšanju vaših težav pripomore specialna fizioterapija?
Oglej si celoten članek

Hondropatija zajema različna obolenja hrustanca, pri čemer se ta poškoduje, oslabi ali obrabi, kar vodi v bolečine, otekanje in zmanjšano sklepno gibljivost.

V kolikor se rehabilitaciji hondropatije izogibamo, ta lahko napreduje in povzroči resnejšo obrabo sklepov. Dobra novica je, da stanje uspešno obvladujemo konzervativno, kar vključuje počitek, zdravila za lajšanje bolečine ter specialno fizioterapijo.

Kaj je hondropatija?

Hondropatija je stanje, ki prizadene hrustanec, ki je odgovoren za blaženje pritiska in nemoteno gibanje kosti. V kolikor je ta poškodovan, oslabljen ali obrabljen povzroča bolečine, otekanje in zmanjšano gibljivost sklepov, kar lahko resno vpliva na izvedbo vsakodnevnih aktivnosti.

Eden glavnih razlogov za nastanek hondropatije je prekomerna obremenitev sklepov, zlasti pri ljudeh, ki se ukvarjajo z intenzivnimi športi ali težkim fizičnim delom. Hrustanec, ki nima lastne oskrbe s krvjo se težje regenerira, zato poškodbe pogosto ostanejo trajne in se sčasoma poslabšajo.

Poleg tega lahko k razvoju hondropatije prispevajo tudi starostne spremembe, poškodbe, pomanjkanje gibanja in genetski dejavniki!

Ker hrustanec deluje kot naravni amortizer, je njegova ohranitev ključna za zdravje sklepov in preprečevanje dolgoročnih posledic, ki lahko močno zmanjšajo kakovost življenja.

Foto: Medicofit Medicofit

Glavni vzroki za nastanek hondropatije

Razvoj hondropatije pogosto ni povezan le z eno samo težavo, temveč z večimi dejavniki, ki skupaj obremenjujejo sklepe in poslabšujejo njihovo delovanje. Pogosti vzroki za njen nastanek lahko vključujejo:

  • prekomerno obremenitev sklepov (npr. zaradi športa ali težkega fizičnega dela),
  • poškodbe (npr. udarci ali zvini),
  • degenerativne bolezni (npr. artroza) in
  • zmanjšano telesno aktivnost.

Ali ste vedeli, da je najpogostejša oblika hondropatije hondropatija pogačice? Gre za stanje, pri katerem se poškoduje hrustanec na zadnji strani pogačice, kar povzroča topo bolečino v sprednjem delu kolena.

Bolečina v kolenu se pri tem pogosto poslabša ob dejavnostih, kot so hoja po stopnicah, počepi, tek ali dolgotrajno sedenje!

Vzrok za hondropatijo pogačice je običajno prekomerna obremenitev kolena ali nepravilno drsenje pogačice med gibanjem, kar pogosto izhaja iz mišičnega ravnovesja ali slabe biomehanike.

Pojavlja se predvsem pri mladih, aktivnih posameznikih in športnikih, vendar lahko prizadene tudi ljudi, ki kolena izpostavljajo ponavljajočim se obremenitvam ali daljšim obdobjem stresa.

Simptomi in opozorilni znaki hondropatije

Simptomi hondropatije se pogosto kažejo z bolečino v prizadetem sklepu, ki se običajno poslabša med gibanjem ali po daljši obremenitvi. Sklep lahko postane otekel in tog, kar otežuje izvajanje vsakodnevnih dejavnosti ter zmanjšuje splošno gibljivost.

Bolniki pogosto poročajo o neprijetnih občutkih, kot so škripanje, pokanje ali celo preskakovanje v sklepu. Ti znaki so lahko posledica nepravilnosti na sklepnih površinah, ki jih povzroča poškodovan ali obrabljen hrustanec.

Če se simptomi ne obravnavajo pravočasno, sčasoma postanejo kronični, kar močno vpliva na kakovost življenja in znatno omeji funkcionalnost prizadetega sklepa!

Foto: Medicofit Medicofit

Kako stanje diagnosticiramo?

Pri diagnosticiranju hondropatije je ključna natančna ocena hrustanca in prizadetega sklepa. Pri tem se  uporabljajo najsodobnejše metode s katerimi natančno ugotovimo obseg poškodb in določimo primerno zdravljenje.

Eden najpogosteje uporabljenih postopkov je artroskopija, ki omogoča neposreden vpogled v stanje sklepa in oceni stanje hondropatije.

Poleg tega se pogosto uporablja tudi magnetna resonanca (MRI), ki omogoča slikanje notranjih struktur sklepa uporablja pa se tudi za spremljanje napredka zdravljenja in rehabilitacije.

Z uporabo naprednih diagnostičnih metod vam v kliniki Medicofit natančno postavijo diagnozo in pripravijo individualiziran načrt rehabilitacije, ki bo najbolje naslovil vaše primankljaje!

Katere možnosti zdravljenja poznamo?

Zdravljenje hondropatije se pogosto osredotoča na obvladovanje simptomov, izboljšanje funkcionalnosti sklepa in preprečevanje napredovanja stanja.

Ena izmed ključnih metod zdravljenja je fizioterapija, ki ima pomembno vlogo pri obnovi gibljivosti, zmanjšanju bolečin in preprečevanju nadaljnjih poškodb hrustanca.

Fizioterapija tako vključuje različne terapevtske tehnike in vaje, ki so prilagojene individualnim potrebam pacienta. Pripomore k krepitvi mišic okoli prizadetega sklepa, saj močnejše mišice pomagajo stabilizirati sklep, zmanjšujejo obremenitev na hrustanec in izboljšajo njegovo funkcijo.

Poleg krepilnih vaj se fizioterapija osredotoča tudi na izboljšanje gibljivosti sklepa. Raztezne vaje in mobilizacije sklepa pomagajo povečati obseg gibanja, zmanjšati togost in izboljšati funkcionalnost sklepa pri vsakodnevnih aktivnostih.

Foto: Medicofit Medicofit

V kolikor fizioterapija ne zadostuje, je v redkih primerih stanje lahko zdravljeno s pomočjo plazme obogatene s trombociti (PRP), ki se uporablja za spodbujanje regeneracije poškodovanega hrustanca!

Cilj fizioterapije pri zdravljenju hondropatije je izboljšanje kakovosti življenja, zmanjšanje bolečin ter povečanje funkcionalnosti sklepa, kar pacientom omogoča, da se k vsakodnevnim aktivnostim vrnejo brez omejitev.

Fizioterapija hondropatije v napredni kliniki Medicofit

Zdravljenje hondropatije v kliniki Medicofit temelji na celostnem in individualiziranem pristopu, katerega namen je učinkovito zmanjšanje bolečin, izboljšanje gibljivosti sklepa ter preprečevanje napredovanja stanja.

V kliniki stremijo k hitremu in dolgotrajnemu okrevanju, pri čemer uporabljajo kombinacijo naprednih fizioterapevtskih tehnik, manualnih terapij in sodobnih tehnologij!

Po podrobnem kliničnem pregledu pacientu pripravijo prilagojen načrt terapij, ki je zasnovan glede na cilje posameznika. Velik poudarek namenjajo tudi gibalni terapiji, ki obsega izbrane vaje za krepitev mišic okoli prizadetega sklepa.

Poudarek je tudi na krepitvi jedrnih in glutealnih mišic, vključno z zunanjimi rotatorji kolka, saj te podpirajo pravilno biomehaniko kolena. Pomembno je tudi raztezanje prekomerno napetih sprednjih stegenskih mišic, iliotibialnega trakta in upogibalk kolka.

Gibalni del terapij v kliniki Medicofit vodijo izkušeni kineziologi, ki imajo bogato strokovno znanje s področja športnih poškodb in rehabilitacije!

Poleg vaj za krepitev mišic program vključuje tudi manualne terapevtske tehnike, katerih cilj je izboljšanje gibljivosti prizadetega sklepa, zmanjšanje togosti in odpravljanje napetosti v tkivih.

Za dodatno podporo pri zdravljenju v kliniki uporabljajo tudi najsodobnejšo opremo naprednih aparatur, ki so posebej učinkovite pri obvladovanju bolečin, zmanjševanju vnetja in oteklin. Med njimi sta tudi SUMMUS laser in SIXTUS terapevtski ultrazvok, ki sta še posebej koristna v akutni fazi zdravljenja.

Poleg terapij v kliniki Medicofit pozornost namenjajo tudi edukaciji pacientov. Svetujejo jim glede potrebnih prilagoditev življenjskega sloga in jih opozarjajo na aktivnosti, ki bi lahko negativno vplivale na okrevanje.

Zahvaljujoč strokovnemu znanju, najsodobnejši opremi in individualiziranemu pristopu je njihovo zdravljenje izjemno uspešno ter zagotavlja dolgotrajne rezultate!

V kliniki Medicofit vam z naprednimi metodami zdravljenja pomagajo doseči najboljše rezultate. Še danes si zagotovite svoj termin in začnite svojo pot okrevanja!

VIRI
Simão MN. Patellar chondropathy: a brief overview of its history and prevalence. Radiol Bras. 2021 Jan-Feb;54(1):V-VI. doi: 10.1590/0100-3984.2021.54.1e1. PMID: 33574634; PMCID: PMC7863716.
Mori Y, Kuroki Y, Yamamoto R, Fujimoto A, Okumo H, Kubo M. Clinical and histological study of patellar chondropathy in adolescents. Arthroscopy. 1991;7(2):182-97. doi: 10.1016/0749-8063(91)90107-9. PMID: 2069631.
Levy, B. J., Cossell, C., Grimm, N. L., Jimenez, A. E. in Bisson, L. J. (2023). Chondromalacia patellae: Cartilaginous lesions of the patella in the setting of anterior knee pain. Journal of Cartilage & Joint Preservation, 3(4), 100096. https://doi.org/10.1016/j.jcjp.2022.100096
Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.