Sloveniji bo po navedbah ministrstva zagotovljen dostop do podpore za krepitev zmogljivosti, izmenjavo znanja in praks ter upravljanje in financiranje, kar bo prispevalo k vzpostavitvi pogojev za razvoj učinkovitega vodikovega ekosistema. Prodorne zelene tehnologije bodo omogočale pomembno priložnost gospodarstvu.
"Memorandum Sloveniji prinaša pomoč partnerstva skozi sodelovanje pri prenosu znanja, krepitev zmogljivosti in razvoj projektov, financiranje, nadgradnji znanja, veščin in upravljanja finančnih virov ter izmenjava izkušenj z 10 upravljavskimi organi. Ta bo pomembno prispeval k učinkovitemu izvajanju projektov, kot je Severnojadranska vodikova dolina, in k doseganju ciljev na področju energetike oz. obnovljivih virov energije," so sporočili z ministrstva.
Nove priložnosti za prodorne zelene tehnologije
Sodelovanje po njihovih navedbah posredno odpira nove priložnosti za prodorne zelene tehnologije in rešitve, ki jih razvijata znanstveno-raziskovalni sektor in industrija na področju nizko in brezemisjskih rešitev. Prodorne zelene tehnologije bodo v prihodnosti brez povečevanja izpustov toplogrednih plinov zagotavljale pomembno podporo slovenskemu gospodarstvu, njegovemu razvoju in rasti ter podlago za delovna mesta z visoko dodano vrednostjo.
Partnerstvo za čisti vodik je javno-zasebno partnerstvo, ki podpira dejavnosti raziskav in inovacij na področju vodikovih tehnologij v Evropi. Cilj partnerstva je pospeševanje razvoja in izboljšave napredne uporabe zelenega vodika po vsej Evropi.
V ta namen mu je EU med letoma 2021 in 2027 dodelila eno milijardo evrov, ki jo bodo dopolnile vsaj enakovredne zasebne naložbe. Poleg tega je Evropska komisija v načrtu RepowerEU napovedala dodatno naložbo v višini 200 milijonov evrov, ki je partnerstvu za čisti vodik na voljo za podvojitev vodikovih dolin v EU do leta 2025.