Otroci postavili rekord

Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan
Več kot 16.400 otrok je v projektu "Hrana ni za tjavendan" uspešno zmanjšalo količine odpadne hrane.
Oglej si celoten članek

Deseti sezoni projekta Hrana ni za tjavendan se je letos pridružilo devet novih šol in 2.000 več otrok kot lani. V projekt, ki ga izvajata program Ekošola in podjetje Lidl Slovenija, je bilo vključenih 16.464 otrok iz 293 vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Ob podpori 1.650 mentorjev so z raznolikimi aktivnostmi količine odpadne hrane v povprečju zmanjšali za 32 %, nekateri celo za več kot 90 %. 

Namen projekta je dvigniti raven znanja o kakovostni, polnovredni prehrani, vse udeležence pa spodbujati k skrbnemu ravnanju s hrano ter pravilnemu recikliranju in odlaganju ostankov hrane. "Že deset let v sklopu projekta izvajamo aktivnosti, kot sta merjenje količin odpadne hrane in ozaveščevalne akcije, s katerimi sodelujoče vzgojno-izobraževalne ustanove uspešno zmanjšujejo potencialne zavržke. Letos so vrtci, šole in srednje šole odpadno hrano v povprečju zmanjšali za tretjino, nekaterim jo je uspelo zmanjšati skoraj v celoti. S takšnimi uspehi vedno znova podiramo rekorde, hkrati pa se projektu vsako leto pridruži več ustanov, kar dokazuje, da se zavedajo težav, povezanih z odpadno hrano in da želijo ukrepati," je izpostavil Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola.

Med skupno 293 sodelujočimi ustanovami je bilo tudi devet šol, ki sicer niso vključene v program Ekošola, a projekt podpirajo in želijo mladim predstaviti aktivnosti za manj odpadne hrane.

Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan

Presegli lanske dosežke in postavili nove rekorde

Pri zmanjševanju količin odpadne hrane so bili letos v kategoriji vrtci in prva triada osnovnih šol (OŠ) najuspešnejši v Vrtcu pri OŠ Puconci. Letos so v natečaju sodelovali prvič in navdušili z izdelavo slikovnega jedilnika in zemljevida ter z meritvami zavržkov hrane.

V kategoriji druga in tretja triada OŠ je prvo mesto zasedla OŠ Drska iz Novega mesta, na kateri so skozi več let sodelovanja v projektu skoraj v celoti zmanjšali količino odpadne hrane, saj otroci pri kosilu dosledno vzamejo toliko, kot pojedo.

V kategoriji šole s prilagojenim programom so zmago domov odnesli na OŠ Franceta Bevka Tolmin, na kateri ostanke od malice shranijo, učenci pa jo pojedo kasneje ali odnesejo domov.

Med srednjimi šolami pa je bila najuspešnejša Srednja zdravstvena šola Ljubljana, na kateri je pri dejavnostih za zmanjšanje količin odpadne hrane sodelovalo kar 950 dijakov.

Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan

Deseta sezona v znamenju trajnostnega rojstnodnevnega praznovanja

Tema letošnje izvedbe projekta je bila trajnostno praznovanje rojstnega dne. Starejši otroci in mladostniki so sodelovali v likovno-grafičnem in literarnem natečaju "Trajnostni rojstni dan – brez zavržene hrane!", kjer so prispevali nove ideje za manj odpadne hrane, najmlajši pa so s pomočjo dnevnika zavržene hrane gospe Kuhle in gospoda Polentnika skupaj s starši iskali rešitve za zmanjšanje količine zavržene hrane v domačem okolju.

Tudi tradicionalni natečaj Reciklirana kuharija, v okviru katerega vsako leto nastanejo okusni in preprosti recepti iz ostankov hrane, je bil letos v znamenju rojstnodnevnega praznovanja. Sodelujoči so pripravili recepte za jedi, ki jih postrežemo na rojstnodnevni zabavi, pri tem pa upoštevali, da je ena od sestavin živilo pred iztekom roka ali ostanek hrane, ki bi sicer romal v smeti. Skupaj z mentorji so ustvarili 239 inovativnih receptov, partnerja projekta pa sta nagradila 20 najboljših, ki so združeni v 9. izdaji knjižice Reciklirana kuharija.

Foto: M. Pigac projekt Hrana ni za tjavendan

"V imenu Lidla Slovenija čestitam vsem mentorjem, predvsem pa sodelujočim otrokom, učencem in dijakom, ki so se letos v rekordnem številu pridružili prizadevanjem za zmanjšanje odpadne hrane. S svojim razmišljanjem in ustvarjalnostjo v projektu Hrana ni za tjavendan nas spodbujajo, da skupaj ustvarjamo boljši svet. Lidl Slovenija že vrsto let izvaja aktivnosti za zmanjševanje količin odpadne hrane; v podjetju smo optimizirali procese, presežno hrano doniramo humanitarnim organizacijam in ozaveščamo o odgovornem ravnanju s hrano, kar smo ob letošnjem slovenskem dnevu brez zavržene hrane nadgradili s kampanjo Zbudi svojo hranozavest," je dejala Metka Šilar Šturm, vodja korporativnih zadev v Lidlu Slovenija.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.