Evropski parlamentarci z mislijo na zaščito okolja in tudi potrošnikov od Evropske komisije zahtevajo, da čim prej uvede način, da bi v praksi dobili enotni polnilec za vse vrste in znamke mobilnih telefonov in druge prenosne elektronske opreme.
Elektronski odpad v EU raste iz leta v leto raste in sicer za 5 odstotkov na leto. Stari polnilniki za telefone vsako leto povzročijo za okoli 51.000 ton odpadkov.
Na zasedanju v Strasbourgu so z veliko večino zagovarjali uvedbo univerzalnega polnilnika, ki bo ustrezal telefonom, tablicam, čitalnikom, e-knjigam in ostalim prenosnim napravam. Zanimivo je, da je bil okvirni dogovor o univerzalnem polnilniku podpisan že pred več kot desetletjem, a pogoj ni obvezoval proizvajalcev, niti ni predvideval sankcij. Komisija je tudi v Direktivi o radijski opremi iz leta 2014 skušala v življenje spraviti zamisel o univerzalnem polnilniku, a neuspešno.
Prav zato so evropski parlamentarci kritizirali počasnost in neučinkovitost komisije pri uvedbi direktive. Poudarili so, da se ne bi smeli zanašati, da bodo proizvajalci pokazali dobro voljo in uskladili svoje naprave. Opozarjajo, da Apple z iphonom in ipadom nikoli ni imel namena uskladiti svoje naprave s konkurenti in se odpovedati svojemu ekosistema polnjenja telefonov in prenosnih naprav.
Večina se je le prilagodila, zato se je število tipov standardov polnilcev iz več kot 30 zmanjšalo na današnje tri - microUSB, novi USB-C in Applov standard.
Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research in Motion, Samsung, Sony Ericsson in Texas Instruments so že leta 2009 podpisali …
Elektronski odpad raste, ker je s ceno elektronike na nivo "štruce kruha" posledično padla tudi kvaliteta in življenjska doba izdelkov. …
15 let prepozno ste se spomnili, kreteni bruseljski.