"Hipnotična predstava bojevnikov Westgata je bila nedvomno zanimiva, toda ne obupujte ljudje, to je bila le premiera prvega prizora," je ponoči na Twitterju zapisala milica Šebab, ki je pred novimi napadi posvarila že v torek.
Sobotni napad na nakupovalno središče naj bi bil maščevanje za vdor kenijske vojske v Somalijo leta 2011, kjer so se borili proti milici Šebab. Kenijske enote so se nato pridružile misiji Afriške unije v posredovanju proti somalijskim islamistom. Drama s talci se je v torek po štirih dneh končala, potem ko so varnostne sile ubile pet napadalcev, še 11 osumljencev pa aretirale.
Kenijski notranji minister Joseph Olu Lenke je v odzivu na grožnje zagotovil, da država ne bo popustila. "V Somalijo smo šli, ker je bila milica Šebab grožnja nacionalni varnosti. Še naprej bomo aktivni na tej fronti, dokler naša varnost in interesi ne bodo zaščiteni," je poudaril.
Med mrtvimi tudi Američani in Britanci
V Keniji, kjer danes poteka zadnji dan žalovanja za 67 žrtvami napada islamskih skrajnežev, kenijske oblasti in ekipe iz Velike Britanije, ZDA, Izraela, Nemčije, Kanade in Interpola pod ruševinami nakupovalnega središča še vedno iščejo na desetine pogrešanih ter sledi, ki so jih za sabo pustili napadalci in bi jim lahko razkrile več o ozadju napada, vključno z narodnostjo napadalcev. Med njimi naj bi bili tudi ameriški in britanski državljani.
Lenku je pojasnil, da policija trenutno zaslišuje osem osumljencev. "Ravnamo v skladu z zakonom o terorizmu, ki omogoča daljše pridržanje osumljencev," je pojasnil. Šebab je medtem prevzel odgovornost tudi za četrtkov napad na policijsko zgradbo na meji s Somalijo, v katerem sta bila ubita dva policista. Takšni napadi so sicer pogosti na severovzhodni meji med državama.
Somalci, živeči v Keniji, se po napadih somalijske milice bojijo povračilnih ukrepov. Organizacija Human Rights Watch je danes opozorila, da je kenijska policija v preteklosti že na manjše napade odgovorila z obsežnimi zlorabami somalijskih beguncev, ki jih je v državi okoli pol milijona.