Rezali so si žile, da so otroci lahko pili

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Na gori Sindžar naj bi bilo ujetih le še kakih tisoč jazidov. Večini je uspelo pobegniti, a so v precej slabem stanju. Starši so se zatekli k skrajnim ukrepom, da bi rešili svoje otroke.
Oglej si celoten članek

Po množičnem begu pripadnikov etnoverske manjšine jazidov z gore Sindžar na severu Iraka jih tam ostaja ujetih le še kakih tisoč, je danes sporočila tiskovna predstavnica misije ZN v Iraku (Unami), novico pa je potrdil tudi ameriški predsednik Barack Obama. Razmere na prizadetem območju naj bi se očutno izboljšale. Številni ujeti so lahko zapustili goro, po podatih visokega komisariata ZN za begunce (UNCHR) naj bi šlo za 80.000 ljudi. Ameriška vojska bo nadaljevala z letalskimi napadi na pripadnike Islamske države ter nudila pomoč iraškim in kurdskim silam, ki se borijo s skrajneži, reševalne operacije pa niso predvidene.

Begunci - večinoma jazidi - so sicer v precej slabem stanju. Starši so si v upanju, da bodo rešili svoje otroke, rezali žile in otrokom dajali piti kri. Mnoge, ki so umrli zaradi dehidracije, so pokopali pod kupe kamenja. "Njihove zgodbe so grozljive. Nek moški nam je povedal, da je videl štiri otroke, ki so umrli od žeje. Nikogar ni bilo, ki bi jih pokopal, zato so nanje položili kamenje," je o razmerah na območju povedala novinarka Sky Newsa, ki je prispela v kamp Zakho. V kampu, kjer se nahajajo begunci, ni elektrike, na voljo pa so le tri ali štiri stranišča. Mnogi so ranjeni ali imajo strelne rane. Živijo od hrane in vode, ki jim jo prinesejo lokalni prebivalci. 

Več sto tisoč jih je zapustilo Irak

Potem ko je skrajna sunitska Islamska država (IS) pred skoraj dvema tednoma zasedla nadaljnja območja na severu Iraka, so se tamkajšnji pripadniki etničnih in verskih manjšin, večinoma jazidi in tudi kristjani, podali v beg. V Kurdistan naj bi se jih od takrat po podatkih Unamija zateklo kakih 200.000. Še kakih 50.000 jih je zbežalo v sosednjo Sirijo. 2000 jih je sprejela tudi Turčija, 20.000 pa jih še čaka na turški meji.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.