Pljuvajo po EU, pričakujejo pomoč

Foto: Žurnal24 Pangalos ni povečal možnosti Grčije za rešitev iz težavnega položaja. (Foto: EPA
Grški namestnik premierja Theodoros Pangalos se je z ostrimi besedami spravil nad svoje rešitelje Nemce in EU.
Oglej si celoten članek

"Vzeli so zlato, ki je bilo v Banki Grčije, in ga nikoli niso vrnili. Ne bi se smeli toliko pritoževati o kraji in biti tako specifični pri gospodarskih dogovorih," je Pangalos žolčno napadel nemško vlado, piše Daily Telegraph. Meni, da Nemčija nima pravice kritizirati Grčije, potem ko je nacistična Nemčija Grčijo uničila in za seboj pustila 300 tisoč mrtvih.

A ni se ustavil tu. V nadaljevanju se je spravil tudi nad voditelje EU, rekoč, da so zelo nekakovostni in da so zavozili krizni vrh, na katerem je EU Grčiji odvzela pravico veta. Pangalos je s tem še dodatno poslabšal možnosti Grčije za rešitev s strani EU, ki jih je s svojimi izjavami načel že premier George Papandreou. Ta je namreč okrcal ukrepe EU z besedami, da je Grčija poskusni zajček za prepirljive evrokrate, ki se gredo igrice moči.

Potrjeni strahovi
Izjave grških politikov so utrdile strahove v Severni Evropi, da Grki še vedno niso dojeli, da so v resnih težavah, in da se ne bodo držali danih obljub. Pričakovano so izjave pustile grenak priokus tudi pri Nemcih in še povečale možnosti, da bodo Grčijo prepustili svoji usodi.

Vendar pa je ta scenarij po mnenju šefa vodilnega nemškega ekonomskega inštituta IFO Hansa-Wernerja Sinna edini smiseln. "Grčija ne bi smela nikoli vstopiti v evroobmočje, ker niso izpolnjevali pogojev in zdaj izsiljujejo druge članice območja. Imamo institucijo, ki je zelo izkušena pri reševanju tovrstnih težav: IMF," je bil jasen Sinn. Pri tem scenariju vidi celo korist, saj bi se precenjeni evro pocenil in tako povečal evropsko konkurenčnost.

Naraščajoče težave
V luči težav, ki pestijo Grčijo, so bile izjave vodilnih grških politikov zelo nepremišljene. Včerajšnja celodnevna stavka javnega sektorja in spopadi s policijo so bili zgolj uvertura v to, kaj se bo zgodilo, ko se bo varčevanje zares začelo. Vse bolj se draži tudi grški dolg, bonitetna agencija Moody's pa je znižala oceno štirih največjih grških bank.

Tudi bogati Grki naj bi umaknili velike količine denarja na Ciper, vlagatelji pa se bojijo, da bodo morale podobne ostre varčevalne ukrepe sprejeti tudi druge evropske države, na primer Portugalska in Španija, kar bi vodilo v še več nemirov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.