Macron razburil z izjavo, Golob pojasnjuje

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Francoski predsednik Macron je razburil z izjavo o možni napotitvi sil v Ukrajino. Evropske zaveznice to možnost zavračajo, tudi Slovenija.
Oglej si celoten članek

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v ponedeljek na srečanju evropskih voditeljev naznanil nove korake za okrepitev pomoči Ukrajini v boju proti ruski invaziji, pri čemer ni izključil niti napotitve sil v državo. "Prepričani smo, da je poraz Rusije nujen za varnost in stabilnost v Evropi," je dejal po srečanju. Soglasja o napotitvi zahodnih sil v Ukrajino po njegovih besedah sicer ni, a kot je zatrdil, ne gre izključevati ničesar. "Naredili bomo, kar bo potrebno, da Rusija ne bo mogla zmagati v tej vojni," je dejal.

Evropske zaveznice so se zadržano odzvale na izjave Macrona. Več evropskih voditeljev je zavrnilo možnost napotitve vojakov v Ukrajino, prvi mož Nata Jens Stoltenberg pa je dejal, da zavezništvo nima teh načrtov.

Golob: V Sloveniji ne potekajo priprave na napotitev sil v Ukrajino

V Sloveniji ne potekajo priprave na napotitve sil v Ukrajino, so danes v odzivu na izjave francoskega predsednika sporočili iz kabineta predsednika vlade. Tudi sicer v EU ni soglasja glede tega vprašanja, so za STA pojasnili v kabinetu Roberta Goloba. Da razprave o napotitvi pripadnikov Slovenske vojske v Ukrajino ni, so že pred tem potrdili na ministrstvu za obrambo.

Rusija kot agresor stopnjuje napade na Ukrajino, Evropa pa da se sooča z eno največjih varnostnih groženj po drugi svetovni vojni. "Zato je treba ohraniti enotnost pri pomoči Ukrajini pri njeni samoobrambi," so zapisali v kabinetu predsednika vlade. Dodali so, da je bila to tudi ključna nit razprave voditeljev v Parizu.

"Nekateri od razpravljavcev so v razpravi omenili možnost aktivnejše vloge posameznih članic EU. Vendar pa o tem med zaveznicami ni soglasja in tudi ne potekajo nobene priprave v tej smeri. Prav tako ne v Sloveniji," so sporočili iz Golobovega kabineta.

Foto: Epa Jens Stoltenberg

Nato ne namerava poslati vojakov v Ukrajino

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je dejal, da severnoatlantsko zavezništvo ne namerava poslati bojnih enot v Ukrajino. Kot je danes pojasnil za ameriško tiskovno agencijo AP, Natove zaveznice "zagotavljajo Ukrajini podporo brez primere". "To počnemo od leta 2014 in smo jo okrepili po (ruski) invaziji. Vendar ni nobenih načrtov za Natove bojne enote na tleh v Ukrajini," je povedal.

Foto: Epa Olaf Scholz Tudi nemški kancler Olaf Scholz je danes zatrdil, da evropske države ali članice Nata v Ukrajino ne bodo poslale svojih vojakov.

"Kar je bilo dogovorjeno med nami od začetka, velja tudi za naprej, in sicer da na ukrajinskih tleh ne bo vojakov, ki bi jih tja poslale evropske države ali države Nata," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Scholz.

Do Macronovih zamisli o napotitvi kopenskih sil v Ukrajino sta bila zadržana tudi premierja Poljske in Češke, Donald Tusk in Petr Fiala. Tusk je po današnjem srečanju s Fialo v Pragi dejal, da Poljska ne namerava poslati svojih enot v Ukrajino. Kot je poudaril, se je treba sedaj osredotočiti na zagotavljanje največje možne podpore Ukrajini v njenih vojaških prizadevanjih proti ruski invaziji. Ali bi se lahko to stališče pod določenimi okoliščinami v prihodnosti spremenilo, za zdaj ni želel ugibati.

Podobnega mnenja je bil Fiala. "Ni treba iskati novih poti," je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa in pri tem izpostavil pomen skupne nabave topniškega streliva za Ukrajino.

Z Downing Streeta pa so danes v odzivu na izjave Macrona sporočili, da Velika Britanija ne načrtuje napotitve vojakov "velikega obsega" v Ukrajino poleg "majhnega števila" ljudi, ki so že tam in podpirajo ukrajinsko vojsko, predvsem v smislu "medicinskega usposabljanja", poroča AFP.

Proti pošiljanju vojakov v Ukrajino so se izrekli tudi v Zagrebu in Madridu. Hrvaška ni ponudila napotitve svojih vojakov v Ukrajino, je dejal premier Andrej Plenković, ob tem pa poudaril, da bo še naprej zagotavljala podporo na druge načine.

Proti pošiljanju vojakov tudi v Španiji in Italiji

Španska vlada se ne strinja z idejo o morebitni namestitvi evropskih enot v Ukrajini, pa je dejala tiskovna predstavnica španske vlade Pilar Alegria. Ob tem je sicer vztrajala, da je treba pospešiti pošiljanje vojaške opreme za pomoč Kijevu.

Foto: Profimedia Giorgia Meloni

Iz urada italijanske premierke Giorgie Meloni so v izjavi danes poudarili močno podporo Kijevu, pri čemer pa ta podpora "ne predvideva navzočnosti vojakov iz evropskih ali držav Nata na ukrajinskem ozemlju", poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Vodja italijanske diplomacije in podpredsednik vlade Antonio Tajani pa dejal, da nasprotuje pošiljanju vojakov za bojevanje v Ukrajini. Morebitna napotitev zahodnih vojakov v Ukrajino je Macronova zamisel, je pojasnil ob robu obiska v Zagrebu. Kot je še opozoril, je treba biti "zelo preudaren, ko se govori o pošiljanju vojakov, saj ne smemo povzročiti, da bi ljudje mislili, da smo v vojni z Rusijo", še poroča Ansa.

Švedska, ki se bo kot 32. država kmalu pridružila Natu, je danes sporočila, da za zdaj ne načrtuje pošiljanja kopenskih enot v Ukrajino. "Za zdaj to sploh ni v načrtu," je za švedsko radiotelevizijo SVT dejal premier Ulf Kristersson dan po tem, ko je bila z ratifikacijo v madžarskem parlamentu odpravljena še zadnja ovira za švedsko članstvo v Natu.

V Bruslju pa so v odzivu na Macronove izjave pojasnili, da razprava o tem na ravni EU še ni potekala, zaenkrat je v fazi predstavljanja stališč posameznih članic. Stališče EU je sicer, da bo Ukrajino podpirala, dokler bo treba, kako bodo prispevale posamezne članice, pa je v njihovi pristojnosti, je povedal zunanjepolitični govorec Evropske komisije Peter Stano.

Foto: Profimedia Joseph Biden

Iz ZDA odločen "Ne"

ZDA ne bodo pošiljale svojih vojakov v Ukrajino, je danes sporočila Bela hiša. "Predsednik Biden je jasno povedal, da ZDA ne bodo poslale vojakov v boj v Ukrajino," je dejala tiskovna predstavnica sveta za nacionalno varnost ZDA Adrienne Watson in dodala, da Joe Biden verjame, da je pot do zmage potrditev dodatne vojaške pomoči v kongresu.

Senat je predlog zakona o skoraj 61 milijardah dolarjev pomoči Ukrajini potrdil, predsednik predstavniškega doma kongresa republikanec Mike Johnson pa predloga noče dati na glasovanje. Nadaljevanju pomoči Ukrajini namreč nasprotuje vodja republikanske stranke in njen najverjetnejši predsedniški kandidat na letošnjih volitvah Donald Trump.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 21

  • 11:04 2. Marec 2024.

    Predlagam, da si preberete kolumno:https://www.dnevnik.si/1043044712/mnenja/pisma-bralcev/bejzte-rusi-grejo. In potem najprej komentirate ''neodvisno poročanje'' novinarjev in politikov o demo(s)kraciji v UA.Še dodatek mnjenje …

  • 20:40 29. Februar 2024.

    Dej pazi , da ti v tej tvoji fatamorgani , moji bratje Rusi ne vmarširajo v Ljubljano in v Sibirijo …

  • 15:51 28. Februar 2024.

    Ne boste rabili nobenega pošiljat ! Evo bataljon UA vojske prodira proti Moskvi . Ostali morajo samo za njimi ! …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.