"Lovci na zaklade" v pripravljenosti pred ladjo

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Ko so potniki zapuščali Costo Concordio, so na potapljajoči se ladji pustili svojo prtljago in še kaj. Dovolj in tako veliko, da "ostanki" že privabljajo potapljače, ki skrivoma želijo odnesti čim več.
Oglej si celoten članek

Pod sedaj mirno gladino morja ob zahodni italijanski obali med tonami kovinske konstrukcije na pol potopljene ladje Costa Concordia ležijo ne le kovčki nekaterih potnikov, pač pa predmeti, ki bi dejansko predstavljali zaklad: nakit, denar v gotovini, steklenice dragocene penine, starine, kristalni kozarci in tisoče umetniških del, je pisal britanski Telegraph.

Le vprašanje časa je bilo, kdaj se bodo našli "interesenti", ki bi si želeli pobliže ogledati te dragocenosti. Tatovi so se odpravili tudi pod vodo in po poročanju medijev naj bi jih vodila slavna italijanska mafija.

Avtor knjig o iskalcih zakladov in dolgoletni potapljač Robert Marx je po navedbah Telegrapha prepričan, da se plenilci potopljenih ladij teh ne dotikajo, dokler na njih še vedno iščejo utopljene potnike, saj take ladje smatrajo za grobove. A takoj, ko so reševalne in iskalne akcije končane ter na ladji ni nikogar, se profesionalci lotijo dela.

Veliko nakita, ki čaka nove ali stare lastnike

Costa Concordia ni bila le ladja, pač pa plavajoči luksuzni hotel. Na njej so se potniki radi kazali v najboljših oblačilih in z najdražjim nakitom, slednjega pa so prodajali tudi v trgovinah na ladji. Vsi ti predmeti po brodolomu pa ne bi dolgo ostali pozabljeni.

"To je sedaj raj za potapljače," je prepričan Hans Reinhardt, odvetnik, ki zastopa 19 nemških potnikov, ki za svoje trpljenje ob neslavnem koncu križarjenja pričakujejo ustrezno odškodnino. Telegraph navaja trditve odvetnika, da so imeli nekateri od njegovih strank s seboj na potovanju družinske dragocenosti, predvsem nakit, ki se je prenašal iz roda v rod. Po navedbah medijskega središča ladjarja so sicer potniki večino vrednih predmetov hranili v sefih v zasebnih kabinah. Pravno gledano ni nobenega razloga, da rešeni potniki ne bi bili še vedno lastniki predmetov, ki so ostali v z vodo zalitih prostorih ladje.

Oblasti zanikajo možnosti kraj

Italijanske državne in lokalne oblasti sicer po poročanju Telegrapha trdijo, da je okrog ladje preveč aktivnosti, da bi lahko kdo nepooblaščeno pregledoval njeno notranjost in iz nje kaj odnesel. Prav tako oblasti načrtujejo, da bodo uradno in nadzorovano iz ladijskih prostorov odnesli vse predmete, tudi zato, da do njih ne bi prišli nepridipravi.

"Ladjo nadzorujemo 24 ur dnevno. Nemogoče se ji je sploh približati," je zatrdil Massimo Maccheroni, uradnik obalne straže.

Gre bolj verjeti njemu ali govoricam o "lovcih na zaklade"?

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.