Izplačila vojnim veteranom so sicer težava tudi na Hrvaškem in v Srbiji, a največjo grožnjo predstavljajo prav v BiH, trdijo poznavalci in politiki. V muslimansko-hrvaškem delu BiH gre tako kar 40 odstotkov proračuna v obliki gotovinskih izplačil vojnim veteranom, družinam padlih vojakov ter invalidom.
Veterani zato bošnjaškim oblastem že žugajo z radikalnimi ukrepi, če bodo te oklestile velikodušna izplačila. A brez teh rezov bo BiH izgubila posojila Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada, kar pa bi lahko vodilo v zlom javnih financ ter socialne nemire.
"To bo krizno leto, na voljo bomo imeli manj denarja in več protestov,“ je situacijo komentiral finančni minister federacije Vjekoslav Bevanda.
Vplivna skupina
Vojni veterani so v vseh omenjenih državah močna skupina, ki se je nobena politična elita ne upa razjeziti. Njihov vpliv izvira tudi iz dejstva, da so bili med balkanskimi vojnami močno povezani s to elito, ki se jim je za njihovo podporo oddolžila z radodarnimi socialnimi transferji.
Na Hrvaškem je trenutno 501 tisoč vojnih veteranov in predstavljajo močno politično skupino. V Srbiji pa njihov vpliv zaradi manjšega števila ni tako odločilen. Prostovoljci, ki so sodelovali v vojni, do prejemkov namreč niso upravičeni. Močna skupina pa so tudi veterani na Kosovu, kjer jih je okoli 25 tisoč, kar v tako majhni državici pomeni, da si vsi politiki želijo njihove podpore.