Srbi tretji, Španci četrti

Srbska košarkarska reprezentanca je drugi del tekmovanja končala na tretjem mestu skupine F. Varovanci Dude Ivkovića so ugnali Litvo z 89:79. Španija je brez težav ugnala Poljsko.

Po zmagi Srbije proti Litvi (89:79) v prvi tekmi zadnjega dne drugega kroga evropskega prvenstva na Poljskem je že jasno, da bodo slovenski košarkarji četrtfinalno tekmo v Katovicah igrali v petek. Slovenija je lahko v svoji skupini le prva ali druga, kar hkrati tudi pomeni, da sta lahko njena četrtfinalna tekmeca le Hrvaška ali Grčija. Če Slovenija zmaga, se bo v četrtfinalu pomerila s Hrvaško (petek, 21.00), sicer pa z Grčijo v petek ob 18.15.

Butautas ponudil odstop

Po porazu Litve, ki je pomenil prezgodnje slovo evropskih prvakov iz leta 2003 z EP, je trener Ramunas Butautas sprejel pričakovano potezo. Ponudil je odstop.

Tekma ni kazala takšne gotovosti, da se bo za Slovence razpletlo srečno, o kakršni priča rezultat. Srbska reprezentanca ni bila pretirano razigrana, Litovci so večkrat vodili, največ za sedem točk v tretji četrtini. Slovenski navijači so bili na trnih tudi v zadnji četrtini, ko so Litovci še vedno razmišljali o zmagi in temu primerno vodili. Nato pa se je zgodilo srbsko obstreljevanje litovskega koša. Z drugimi besedami: modri so zadeli kar šest trojk zapored (Novica Veličković in Miloš Teodosić po dve, Nemanja Bjelica in Milenko Tepić pa po eno) ter se z delnim rezultatom 18:0 v treh minutah povsem odlepili. Srbski odstotek meta za tri točke je bil na koncu kar 51,8. Selektor zmagovalcev Ivković je po tekmi dejal: "Mislim, da je odločilo veliko lahkih košev in kar 24 podaj. To je igra, kakršno potrebujemo. Zdaj se moramo dobro pripraviti na Ruse."

Veliko manj slovenske pozornosti je bilo namenjene srečanju med Poljsko in Španijo, ki so jo brez težav dobili svetovni prvaki z Iberskega polotoka in tako zasedli rešilno četrto mesto. Strelsko se je najbolj izkazal Juan Carlos Navarro s 23 točkami, Pau Gasol jih je dodal 20. Za domače upe je David Logan dosegel 20 točk, Lukasz Koszarek pa 17. "Dobro smo igrali. Napredujemo tekmo za tekmo in na nas je treba še kako računati. Proti Franciji bo težko, a smo optimisti," je po tekmi povedal prvi zvezdnik Gasol, ki ni bil prav nič razočaran nad četrtim mestom furije.