Zobozdravnici grozil, da ji bo razbil zobe, zbežala je v čakalnico

Foto: Facebook
Foto: Facebook
Zobozdravnik dr. Robert Kovačević je opisal nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnica v eni izmed enot ZD Ljubljana je v bolniškem staležu.
Oglej si celoten članek

Jutri bo preteklo osem let od najbolj krvavega nasilja v slovenskih zdravstvenih ustanovah. Sedemdesetletni Darko Gregorič je na usodni ponedeljek, 22. avgusta 2016, oborožen in opirajoč se na berglo v izolsko bolnišnico prišel na okulistični pregled. Po vrnitvi iz ordinacije se je začel razburjati in pomiriti ga je hotel 36-letni urolog Luis Guillermo Martinez Bustamante. Gregorič je izvlekel pištolo in ga smrtno ranil, v vsesplošni paniki pa se namenil proti izhodu.

Foto: zajem zaslona Robert Kovačevič

Ko je zagledal 43-letnega prometnega policista Iva Žnidarčiča, ki se je v bolnišnici mudil po službenih opravkih, je ubil še njega. V strelskem obračunu na parkirišču je poškodoval tudi 46-letnega policista Ljuba Kranjca, nazadnje pa obsedel mrtev za volanom svojega avta.

Sprva se ni strinjal s terapijo

Po tem tragičnem dogodku v zdravstvenih ustanovah k sreči ni bilo več žrtev med zdravstvenimi delavci, kar pa ne pomeni, da se je nasilje končalo. Nedavni primer je danes javno opisal zobozdravnik dr. Robert Kovačević iz Zdravstvenega doma Ljubljana.

"Pred mesecem dni je v ordinacijo v eni od naših enot prišel naročeni pacient in bil odklonilen do terapije, ki mu jo je predlagala zobozdravnica. Nazadnje je na to le pristal, potem ko mu je dala anestetik, pa začel pljuvati, jo žaliti, odrivati, grozil je, da ji bo razbil zobe. Zobozdravnica je pobegnila iz ordinacije na hodnik, kjer so ji pomagali drugi pacienti. Poškodovana ni bila," je pojasnil Kovačević in dodal, da je nasilni pacient po dogodku zapustil enoto, še prej pa zobozdravnici zagrozil, da jo bo poiskal na njenem domu in z njo obračunal. "Poklicali so policijo, do njenega prihoda pa sta se zobozdravnica in medicinska sestra zaklenili v ordinacijo."

Še vedno je prestrašena

Zobozdravnica je odšla na bolniški stalež, "strah je še vedno prisoten". "Razumem, da imajo pacienti težave, da so zafrustrirani in morda pričakujejo več, kot jim v tistem trenutku lahko nudimo, a nasilje je nedopustno," je še dejal Kovačević. 

Letos so v enotah ZD Ljubljana obravnavali že 104 primere nasilja. V vseh prostorih so po Kovačevićevih besedah sicer nameščene "panik tipke", imajo tudi varnostnike, "v tem primeru pa se je dogajalo vse tako hitro, da je bila takoj obveščena policija. Ali so nasilnega pacienta prijeli, še ne vemo". Kaj prida sicer v zdravstvenih ustanovah v takšnih primerih ne morejo storiti, "lahko le sprožimo postopek na zdravstveni zavarovalnici za menjavo zdravnika".

O nasilju tudi Bojana Beović

Po dogodku se je oglasila tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović in izrazila sočustvovanje z napadeno zobozdravnico: "Pacienti se včasih obnašajo, kot da smo delavci v zdravstvenih ustanovah dolžni slediti vsem njihovim zahtevam. Včasih smo kot vzmet med problemi v zdravstvu, in težavami, ki jih ima posamezen pacient. Tudi mi pa si želimo, da se problemi uredijo." Kot je povedala, marsikje opažajo porast nasilja, morda pa ga po njenem tudi zdravstveni delavci večkrat prijavijo. "Pri žalitvah gre za nasilje in spodbujanje k nasilju. Če bomo hoteli izboljšati razmere v zdravstvu pa bomo morali sodelovati."

Dotaknila se je tudi izhodišč zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v pripravi, a ta "ne kažejo, kaj so cilji".

Zbrali več kot 7000 podpisov

Zdravniška zbornica Slovenije je leta 2019 izdala priporočila za preprečevanje nasilnih incidentov, lani pa opozorila na vse večjo pojavnost nasilja v zdravstvenih zavodih, ki da pogosto kljub prijavam ostane nekaznovano. Letos je, v sodelovanju z Lekarniško zbornico Slovenije ter Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije, začela kampanjo pod geslom Ne!nasilju v zdravstvu, skupaj z zbiranjem 5000 podpisov volilcev za vložitev predloga zakona o spremembi kazenskega zakonika z vključitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca, ko ta izvaja strokovno obravnavo.

"Ankete in raziskave kažejo, da so zdravstveni delavci in sodelavci pri svojem delu izpostavljeni fizičnemu nasilju in nasilnemu vedenju pacientov, njihovih spremljevalcev in drugih. V anketi zdravniške zbornice iz leta 2018 je 75 odstotkov zdravnikov in 60 odstotkov zobozdravnikov odgovorilo, da so že bili žrtev nasilja bolnika oziroma njegovega svojca," so sporočili s Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije. 

Podpise so začeli zbirati 10. maja, jih do 60-dnevnega roka, 8. julija, zbrali 7561, in v državni zbor že vložili predlog spremembe kazenskega zakonika. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 42

  • 05:52 22. Avgust 2024.

    pacient se ni strinjal z terapijo... hm zakaj se pa ne pove kakšna je bila ta terapija.. mogoče je zdravnica …

  • 20:44 21. Avgust 2024.

    Zakaj so čakali en mesec da so ugotovili da je šlo za nasilno vedenje?

  • 18:02 21. Avgust 2024.

    Vse za prid zaostrovanja stavke,narod pa lahko pri naših čakalnih vrstah ozdravi,ali še prej podleže ,to zdravstvo ne zanima!!!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.