Zaradi davkov bodo sekali

Foto: Žurnal24grafika
Foto: Žurnal24grafika
Katastrski dohodek. Novi zakon prinaša povišanje; največje, tudi 14-kratno, v vinogradništvu. Propad malih. Manjši in srednji vinogradniki napovedujejo punt in sekanje vinogradov.
Oglej si celoten članek

Vinogradniki so na nogah, grozijo s puntom in sekanjem vinogradov, prepričani, da v ozadju novega zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka (KD) ni polnitev državne blagajne, temveč to, da se jih država želi znebiti.

"Do zdaj smo imeli od 160 do 200 evrov KD na hektar vinograda, zdaj pa je poskočil na pet tisoč evrov. Vinogradniki, predvsem mali, si ne bodo dali dvakrat reči, da ne bodo do 30. junija, ko bo nov izračun KD začel veljati, vinogradov posekali," nam je povedal Matjaž Jakše, predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske. Na skupščini zveze, ki šteje več kot šest tisoč vinogradnikov, so, kot pravi Lea Marija Colarič Jakše, napovedovali proteste na ulicah.

Udarilo bo vse kmete

Zakon o ugotavljanju KD je prinesel nove izračune za določitev dohodninske osnove, ki so, kot nam je uspelo razbrati iz do zdaj veljavnih in novih lestvic, v povprečju petkrat višji, za vinograde tudi 14-krat, za gozdove osemkrat, za njive pa dvakrat višji.

O tem, zakaj tolikšni skoki KD, so na ministrstvu za finance dejali, da se od leta 1989 KD ni več na novo izračunaval, zato so se sčasoma porušila razmerja med KD različnih katastrskih kultur glede na dejanska razmerja, predvsem pa je KD postopoma zelo zaostal za realno ocenjenim dohodkom. Cilj novega zakona je čim realneje oceniti potencialni dohodek kmetijske in gozdarske dejavnosti, so poudarili na ministrstvu. Nov sistem KD predvideva letno preverjanje izračunov, tako da bodo sledili izboljšanjem ali poslabšanjem ekonomskega položaja posameznih panog, so še pojasnili na
ministrstvu.

Glede najvišjega skoka KD v vinogradništvu pa so nam na Geodetski upravi Republike Slovenije (Gurs) pojasnili, da so dosedanji izračuni upoštevali le dohodek od pridelave grozdja, novi pa upoštevajo tudi dohodek od prodaje vina.

Še večji propad

Vpliv novega davka bodo, kot je pojasnil Jakše, občutili tako manjši kot večji pridelovalci: "Manjši pri višji položnici za katastrski dohodek, posledično višji dohodnini, višjem prispevku za pokojninsko in invalidsko zavarovanje kmetov, dražjem vrtcu, manjšem otroškem dodatku, izgubi štipendij in višjem znesku za članstvo v zbornici; pri večjih vinogradnikih pa bo KD hitro narasel na 40 tisoč evrov in več, preiti bodo morali na dvostavno knjigovodstvo …"

Medtem ko v sosednjih državah vinogradništvo povečujejo, se bo, kot je dejal Jakše, sekanje vinogradov pri nas pospešeno nadaljevalo: "Dolenjska je imela za časa Marije Terezije osem tisoč hektarjev vinogradov, zdaj jih ima samo še okrog dva tisoč; zadnja leta pa je trend upadanja po sto hektarjev na leto." Jakše je razočaran, da na kmetijskem ministrstvu niso naredili simulacij, kaj bo ta ukrep prinesel, temveč si umivajo roke, češ da je ukrep pripravil Gurs.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 17

  • 22:00 22. Maj 2013.

    Drži, iz prispevka tega ni mogoče eksaktno trditi, bo potrebno videti predpis.

  • 14:05 22. Maj 2013.

    Predlagam referendum državljanov, da se izrečemo kje bi raje živeli kot manjšina v A ali v I ali na H …

  • 08:59 22. Maj 2013.

    In to je zelo mili izraz!!!!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.