"Večjo nevihtno aktivnost pričakujemo v popoldanskih urah, ko se bodo v južnem delu preko Kvarnerja pričele razvijat prve močnejše nevihte ter se nato pomikale proti osrednjemu delu in severu države. Na jugu, jugovzhodu, kakor na vzhodu države bo prisotno močno vetrovno striženje, zato lahko pričakujemo močnejše pojave – silovit veter, nalive in tudi debelejšo točo. Medtem, ko bo na zahodu prevladovalo močno deževje, bo na vzhodnem delu povsem druga situacija. Možna so močnejša krajevna neurja s točo," napovedujejo.
Že dopoldan se je s posebno izjavo za medije oglasila Agencija za okolje. Vremenoslovec Brane Gregorčič je dejal, da bi bilo najbolje, če bi jutrišnji dan kar preskočili, nalivi se bodo začeli že v zgodnjih jutranjih urah, najprej na zahodu Slovenije. "Nato se bo vse razširilo proti osrednji in vzhodni Sloveniji. Največ padavin bo sprva v zahodni in osrednji Sloveniji, popoldne pa več na vzhodu. Tam so možna krajevna neurja, ki bodo posledica pregretega ozračja. Tam se lahko pojavi tudi kakšno neurje s točo in močnim vetrom," so že dopoldne napovedali vremenoslovci agencije za okolje.
Dva dneva bosta nevarna
"Zaenkrat meteorološki modeli ne nakazujejo nevihtne aktivnosti za skrajni severovzhod države, bo pa za to več možnosti v torek, ko se bo ciklon pomikal proti vzhodu. Zaradi izjemne temperaturne razlike med zračnima masama ter prisotnosti ciklonskega območja bosta naslednja dva dneva potencialno nevarna. Ob silovitih nalivih bodo močno narasli nekateri hudourniki, zato obstaja večja nevarnost poplav. Prav tako se bodo prožili novi in “stari” zemeljski plazovi," so še opozorili na portalu neurje.si.
Hidrolog Janez Polajnar največ težav pričakuje na pritokih večjih rek. "Največ težav pričakujemo na pritokih večjih rek, tam kjer sanacijske razmere še niso povsem urejene. Pričakujemo razlivanja in poplavljanja pritokov večjih rek na neobičajnih območjih. Večje reke, kot so Sava in Savinja, bodo predvidoma odnesle to vodo po strugi, tako da največ težav pričakujemo na pritokih. Ta pojav ni izključen na področjih, ki jih zadnje poplave niso prizadele. Hudourniške poplave se lahko pojavijo v drugih delih države, predvsem v zahodni Sloveniji," je dejal Polajnar in posebej izpostavil Predalpsko hribovje, območje reke Reke in Notranjskega Krasa.
dezurni@styria-media.si
Kje so padavine? Poglejte na radarsko sliko in vse vam bo jasno
Trenutno vliva na savudrijo umag novi grad
https://vecer.com/popularno/toti-list-na-sreco-je-tukaj-nas-priznani-geolog-branko-grims-10339140