Za umor v družini po novem bistveno strožje kazni

Foto: Profimedia Fotografija je simbolična.
Foto: Profimedia Fotografija je simbolična.
Z novelo se dodaja okoliščina umora v družini, ki "navadni uboj" naredi za težje ali hujše kaznivo dejanje umora.
Oglej si celoten članek

V javni obravnavi je predlog novele kazenskega zakonika, ki predvideva strožje kazni za umor, ki se zgodi v družini ali v drugi trajnejši življenjski skupnosti. Po mnenju pravnega strokovnjaka Mihe Šepca z mariborske pravne fakultete je predlagana ureditev smiselna, saj dodatno ščiti ranljive osebe v družini.

Kazenski zakonik v poglavju, ki opredeljuje kazniva dejanja zoper življenje in telo, trenutno med drugim ločuje med ubojem, ubojem na mah in umorom. Kot umor je v 116. členu prepoznan odvzem življenja na grozovit ali zahrbten način; zaradi ukrepanja pri uradnih dejanjih varovanja javne varnosti ali v predkazenskem postopku ali zaradi odločitev tožilcev oziroma sodnikov; zaradi kršitve enakopravnosti; iz morilske sle, iz koristoljubnosti, zato da bi storil ali prikril kakšno drugo kaznivo dejanje, iz brezobzirnega maščevanja ali iz kakšnih drugih nizkotnih nagibov; ali pa z dejanjem, storjenim v hudodelski združbi. Umor se kaznuje z zaporom najmanj petnajstih let, uboj pa denimo z zaporom od petih do petnajstih let.

Foto: Profimedia sodišče kladivo obsodba sodnik Kot izhaja iz predloga novele, ki jo je v ponedeljek v javno obravnavo vložilo ministrstvo za pravosodje, pa predlagatelj z njo predlaga novo točko 116. člena kazenskega zakonika, ki določa, da se kot umor kvalificira tudi odvzem življenja v družinski ali drugi trajnejši življenjski skupnosti ter tudi v pretekli taki skupnosti, če je dejanje s preteklo skupnostjo povezano.

Po navedbah predlagatelja so navedene okoliščine povzete po 191. členu kazenskega zakonika, ki določa kaznivo dejanje nasilja v družini, katerega skrajnost lahko predstavlja odvzem življenja. Hkrati je besedilo nove točke predlagano toliko splošno, da lahko zajame tako femicide (umor partnerke) kot tudi druge umore v okviru tako opredeljenih skupnosti, na primer staršev, starih staršev, otrok, partnerjev, ne glede na spol, med drugim navaja predlagatelj.

Šepec: Kdor ubije družinskega člana, izda zaupanje med člani družine

Po mnenju profesorja kazenskega prava na mariborski pravni fakulteti Mihe Šepca je predlagana ureditev smiselna, tudi s strokovnega vidika z njo ni nič narobe, meni. Z novelo se dodaja okoliščina umora v družini, ki "navadni uboj" naredi za težje ali hujše kaznivo dejanje umora, "umor v družini bo torej strožje sankcioniran in obravnavan od navadnega uboja".

Smisel predlagane ureditve je po oceni Šepca v tem, da je takšen umor izvršen v tesni skupnosti, družinski ali trajni, ljudje v takšni skupnosti pa pričakujejo varnost in zaupanje med člani.

"Tisti, ki ubije na primer ženo ali zunajzakonskega partnerja, izda to zaupanje. Če gledamo s tega vidika, je nova ureditev in posledično zaostritev kazni smiselna," poudarja. Predlagana ureditev tudi dodatno ščiti ranljive osebe v družinah, v katerih je storilec pogosto tisti, ki ima nadvlado ali moč, dodaja.

Opozarja pa, da je že doslej bilo možno preganjati storilce teh kaznivih dejanj v družini tudi za umor, če je šlo denimo za dejanje, storjeno na zahrbten način ali iz maščevanja in podobno.

Med dobrimi rešitvami predlagane novelirane ureditve izpostavlja tudi, da predlog sprememb na splošno opredeljuje umor v družinski ali trajni skupnosti, da torej vključuje tudi umor moškega, pastorka, torej kogarkoli v družini.

"Še preden je prišlo do predloga, sem opozarjal, da bi bila uzakonitev zgolj femicida kot izrecno umora ženske neustavna. Gre namreč za nedopustno diskriminacijo glede na spol."

V primeru posilstva partnerja predviden pregon po uradni dolžnosti

Po predlogu bi razširili tudi opredelitev zlorabe položaja za kaznivo dejanje spolnega napada na mladoletno osebo, mlajšo in starejšo od 15 let. Trenutno je ta zamejena z okoliščino, da mora biti žrtev storilcu zaupana v učenje, vzgojo, zdravljenje, varstvo ali oskrbo. Slednje bi črtali, zlorabi položaja pa bi dodali še zlorabo zaupanja, avtoritete ali vpliva.

Če storilec kaznivo dejanje posilstva stori proti osebi, s katero živi v zakonski ali zunajzakonski skupnosti, se bo s predlogom spremembe kazenskega zakonika pregon začel po uradni dolžnosti in ne bo odvisen od tega, ali je oškodovanec oz. oškodovanka predlog vložila ali umaknila.

Predlog novele bo v javni obravnavi do 20. januarja, na ministrstvu za pravosodje pa predlagajo, da se novela, ko jo bo vlada poslala v DZ, obravnava po skrajšanem postopku.

dezurni@styria-media.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 15:56 8. Januar 2025.

    Kdo v deželi tej, ki naj bi prehitela Švico po standardih, je nor? Politika, ki posluša in piše zakone po …

  • 14:52 8. Januar 2025.

    Šepca bi bilo treba zapreti!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.