Če bodo morali zaposleni v javnem sektorju vračati preveč izplačane plače, bi to lahko pomenilo tudi množico zahtevkov za obnovo postopkov za dohodnino, socialne prejemke, pokojnine in plačilo vrtcev. Vsi so namreč vezani na višino dohodka.
Zastaranje v treh letih
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZEM) so pojasnili, da bodo lahko starši za nazaj zahtevali le obnovo postopka glede otroškega dodatka. Ta se lahko obnovi, če se pojavijo nova dejstva, ki bi lahko pripeljala do drugačne odločbe. Zahtevajo jo lahko v enem mesecu po seznanitvi z njimi, vendar je zastaralni rok za obnovo tri leta. To bi lahko pomenilo, da je večina primerov že zastarala, saj naj bi država previsoke plače javnim uslužbencem nakazovala predvsem v prvega pol leta po uvedbi novega plačnega sistema leta 2008. Kaj se bo zgodilo s plačilom vrtca in štipendijami, ki so prav tako vezane na višino dohodka staršev, na MDDSZEM niso pojasnili.
Od staršev pa ne bodo mogli zahtevati preveč izplačanega starševskega nadomestila, prav tako starši ne bodo mogli zahtevati izplačila morebitne razlike za prenizko nadomestilo. Zanj se namreč upošteva obračunana povprečna osnova plač v 12 mesecih pred vložitvijo vloge za nadomestilo, kasnejši poračun pa na to nima vpliva. Pri delodajalcih je namreč inšpektorat za javni sektor ugotovil tudi primere premalo izplačanih plač, dolg do zaposlenih pa so že poravnali.
Postopke obnove že vodijo
Preveč ali premalo izplačane plače bi lahko pripeljale tudi do obnov postopka za odmero dohodnine. Na davčni upravi (Durs) so pojasnili, da lahko prejemnik dohodka v primeru preveč izplačanih plač predlaga obnovo postopka odmere dohodnine v šestih mesecih od seznanitve z novimi dejstvi, vendar najkasneje pet let od vročitve prvotne odločbe. "Posamezni pristojni davčni uradi so od davčnih zavezancev že v letu 2012 prejeli predloge za postopek obnove odmere dohodnine za tovrstne primere," so dodali na Dursu.
Podobno bi se lahko zgodilo na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kjer sicer čakajo na sistemsko rešitev, ki so jo napovedali na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ). Tako so na primer že začeli obnove postopkov za izplačila pokojnin zaradi odpravljanja tretje četrtine plačnih nesorazmerij za nazaj.
Sindikalisti proti vračanju
Sistemska rešitev glede vračanja preveč izplačanih plač sicer še ni pripravljena, predstavniki vlade pa se bodo še ta teden sestali s sindikati. Nekateri javni zavodi so že začeli vlagati tožbe za vračilo proti svojim zaposlenim. Na MNZ so ob tem sicer dejali, da delodajalci pri tem ravnajo v skladu z zakonodajo: "Delavci pa imajo možnost, če se z vračilom ne strinjajo, v odgovoru na tožbo nasprotovati tožbenemu zahtevku."
Seveda predvidevam, da bi bil enako načelen in pravičniški, če bi TI prejemal nekaj več denarja čez dalješe obdobje, pa …
jaz sem en od tistih, zaposlen v pravosodju, ki so mi dali v podpis napredovanje in mi višjo plačo izplačevali …
Same reklame so na tem hudičevem portalu. Dost jih mam. Skrijejo cel zaslon. Naj Žurnal išče denar drugje.