Obvezno samotestiranje na novi koronavirus, ki ga bodo učenci in dijaki izvajali v šolah, se bo - kot je znano - začelo izvajati v sredo, in ne že v ponedeljek. Tako je vlada zapisala v odlok, ki ga je spremenila v četrtek.
Ta določa tudi, da bodo za učence starši oziroma skrbniki podali predhodno pisno soglasje oziroma nesoglasje k izvajanju samotestiranja. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli. V skladu s sklepom ministra, pristojnega za izobraževanje, se bodo izobraževali na daljavo. Vsaj tako je bilo komunicirano ob sprejetju odloka.
Ni nujno, da bo zanje zagotovljen pouk na daljavo
Na nekaterih srednješolskim zavodih že zdaj poteka hibridni model poučevanja, da lahko tudi tisti, ki so odsotni zaradi karanten, sledijo učnemu procesu. Za dijake, ki se ne bodo želeli samotestirati, pa zadnji odlok ne predvideva izobraževanja na daljavo.
V okrožnici, ki jo je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport poslalo šolam, srednjim šolam, dijaškim domovom, višjim strokovnim šolam in organizacijam za izobraževanje odraslih, jasno piše, da "dijakom, ki ne bodo izpolnjevali pogoja PCT oziroma, ki se ne bodo želeli samotestirati, je začasno prepovedano zbiranje v vzgojno izobraževalnih zavodih, sodelovanje pri pouku v VIZ in drugih oblikah organiziranega dela z dijaki".
Zapisano je tudi, da lahko zoper te dijake šola vzgojno ukrepa v skladu z zakonodajo in šolskimi pravili in še, da odlok zanje ne predvideva izobraževanja na daljavo.
Kaj pa zaposleni, ki ne bodo želeli sodelovati
Nekateri učitelji so že napovedali, da ne bodo prisostvovali samotestiranju učencev / dijakov. Kaj lahko v tem primeru stori ravnatelj?
Ministrstvo v isti okrožnici odgovarja, da učitelj mora izvajati naloge skladno s pogodbo o zaposlitvi in navodili delodajalca. Poudarjajo, da "tako kot za ostale zaposlene, tudi za učitelje velja, da lahko odklonijo delo samo, če bi to pomenilo protipravno ravnanje ali opustitev".
"Ukrep potreben, če želimo ohraniti pouk v šolah"
Pred sredo, ko izvajanje ukrepa stopi v veljavo, je glede samotestiranja odprtih še več neznank. Ministrica Simona Kustec je v petek zvečer v oddaji 24 ur zvečer povedala, da so na ministrstvu prisluhnili pobudam, da so imeli dodatno srečanje z ravnatelji in da so njihove pobude prenesli do svetovalne skupine.
"Zaradi tako zahtevne epidemiološke slike ta hip je ta ukrep potreben, če želimo ohraniti pouk v prostorih šole," je izpostavila.
Otroci, ki se ne bodo testirali, naj ostanejo doma. V glavnem gre za problematične učence, v glavnem še bolj problematičnih …
Šole trenutno žal niso varne, zato, ker vlada ni ukrepala, ko je bil čas. Soglasja ne mislim podpisati, pa ne …
mislim, da je samotestiranje zdrav kompromis in da bi to moralo umiriti zogico. Vemo, da vlada dela nezakonito, a v …