Z odstopom Blaža Kavčiča so se razširile tudi govorice o ustanovitvi nove stranke na levem polu pred parlamentarnimi volitvami. Takšna zgodba bi nekoliko spomnila na dogajanje pred volitvami leta 2008, ko je Gregor Golobič ustanovil stranko Zares.
O tem smo se pogovarjali z Jelkom Kacinom, dolgoletnim politikom, ki je že leta 1990 kandidiral za ZSMS (predhodnico LDS), kasneje pa prevzel vodenje LDS – na mestu predsednika stranke ga je nato nasledila Katarina Kresal.
Ta stranko vodi od obdobja, ko je bilo že kar precej ugibanj o tem, ali bo stranka obstala, in je na majskem kongresu dobila popolno podporo članov stranke. LDS sicer trenutno po raziskavi Episcentra podpira pet odstotkov anketiranih.
Mislite, da je to lahko napoved nove stranke na levici pred volitvami?
To morate vprašati njih, a vsi dosedanji poskusi ustanavljanja strank na levici so do zdaj neslavno končali. Zares ni edini tak primer. Spomnil bi tudi na poskus Vlada Dimovskega. Preprosto ni logično, da se na eni strani nekdo poteguje za vodstvo stranke, nato pa popusti svoja prizadevanja.
Kakšna bo usoda Zaresa po vašem mnenju?
O tem bodo odločali volivci, a kot kaže zdaj, kakšnega posebnega interesa za ponudbo Zaresa ni.
Bo LDS prestopila parlamentarni prag?
LDS je zelo dolgo na slovenskem političnem prostoru. Ko je bila na oblasti, so se ji množično pridruževali tisti, ki so želeli biti na oblasti. Ko pa ni več vodila vlade, so mnogi iskali druge opcije in se selili tako k SD kot Zaresu. Vsi ti poskusi so na neki način slabili LDS, niso je pa uničili. Saj poznate tisti rek – vse, kar te ne ubije, te krepi. LDS je vendarle v tem trenutku zelo verodostojna stranka, saj so v njej ljudje, ki so ji ostali zvesti tudi v najtežjih časih in ne iščejo svojih kariernih priložnosti vsak dan drugje. Pomembno pa je predvsem, da se pridružujejo novi, mladi obrazi.
Kakšno je vaše mnenje – lahko stari obrazi prinesejo nov veter v politiko? Lahko denimo Blaž Kavčič ponudi nekaj, česar levica do zdaj še ni?
Osebno v to dvomim, predvsem zato, ker ne želim podcenjevati volivk in volivcev. Pred nekaj tedni sem rekel, da bi prej pričakoval, da se bo Kavčič angažiral na gospodarskem delu LDS, a imam občutek, da mi ni verjel. Potem se je izkazalo, da bo LDS morala prevzeti gospodarsko ministrstvo. Tam bomo imeli državnega sekretarja, pa se je vseeno odločil, da se pred takimi izzivi umakne. Torej, jaz ne pričakujem, da bi bili ljudje, ki se umikajo pred odgovornostjo in bolj posvečajo ljubiteljski dejavnosti, kot je Kinološka zveza, v očeh ljudi verodostojni in del rešitve za politične ter gospodarske težave.
Preberite še: Kavčič: "Sodelovanje ni več smiselno"