Vrtički za preživetje

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Brezposelni. V občinah opažajo vse več zanimanja za najem vrtičkov. Brezplačno. Kmetje zastonj oddajajo zemljo, tudi v zameno za pomoč na domu.
Oglej si celoten članek

Na večini občin opažajo vse več zanimanja za obdelovanje zemlje, predvsem za najem vrtičkov. “Povpraševanje je veliko,” ugotavljajo na Občini Radovljica, kjer so letos oddali že 38 od 46 velikih vrtičkov. “Povpraševanje je opaznejše kot prejšnja leta,” pravi Niko Jurca z novogoriške občine, kjer pravkar snujejo pilotski projekt urejenega območja urbanih vrtičkov. Nove površine, namenjene izključno vrtičkom, načrtujejo tudi na kočevski občini: “Dodatne površine za ta namen so glede na povpraševanje, ki je iz leta v leto večje, potrebne.”

Njivo predelal v vrtičke

Podjetnik Marko Vode iz Osredk pri Dolu pri Ljubljani se je odločil, da svoj hektar veliko njivo predela v vrtičke za oddajo. “Idejo sem dobil ob spoznanju, da ljudje vse bolj živijo s trgovino in s pripravljeno nezdravo hrano,” pravi. Glede na število oddanih vrtičkov se je povpraševanje letos potrojilo.

Kriva tudi brezposelnost

“Glede na porast brezposelnosti je tudi interes po lastnem vrtičku večji,” pravijo na Mestni občini Maribor. Vse večjo željo po obdelovanju zemlje opažajo v Zvezi prijateljev mladine Slovenije. Sekretarka Anita Ogulin pozna veliko ljudi, ki bi z veseljem vrtnarili: “Tudi zato, da bi si sami pridelali zelenjavo in tako poskrbeli za prehrano.” Po drugi strani pa opaža, da ni veliko takšnih, ki bi zemljo oddajali brezplačno ali po simbolični ceni. “Si pa tega želimo in vsakdo, ki to ponuja, se lahko obrne na nas za povezave z ljudmi,” dodaja.

Kljub temu se v oglasnikih vse pogosteje pojavljajo oglasi za brezplačno oddajo zemlje. Na Orešju nad Sevnico se zastonj oddaja kmetijsko zemljišče s kozolcem, vrtom, vodo in elektriko v velikosti 3.500 kvadratnih metrov. “Za najem ni velikega zanimanja, za zdaj sta dva interesenta,” pravi Samo Rebernik iz agencije Rebernik nepremičnine.

Kmet Stanko Curk iz Vipave pa je v zameno za svojo oskrbo in pomoč oddal svojo kmetijo. “Prek oglasa sem se povezal s fantom, ki je iskal streho nad glavo v zameno za delo in pomoč. V kratkem bova šla k notarju, da postane pravnomočen gospodar, podpisala bova pogodbo, kaj se od vsakega pričakuje,” pravi.

Kmetom pa protiusluge

Podjetnica Radmila Mihelič je začela ustanavljati socialno podjetje Združenje brezposelnih Slovenije, kjer bi brezposelni delali na kmetijah in v gozdovih ali pomagali na domu, kmetje pa bi jim v zameno denimo oddajali zemljo. Idejo je dobila ob zbiranju prostovoljnih prispevkov. Eden izmed kmetov ji je namesto denarja ponudil zemljo za obdelovanje. Obdelovalne površine jim je do zdaj, čeprav projekt živi šele en mesec, ponudilo okoli 20 kmetov iz vse Slovenije, pridružilo se jim je več kot 300 članov, a se številka vsak dan spreminja.

“Kmetu za zemljo ponujamo protiuslugo, nimamo denarja za najemnino. Je pa to več vredno kot najemnina. Če bi sam plačeval nekoga, da mu gre v trgovino, ga pelje k zdravniku in mu doma pospravlja, bi plačal veliko več,” opisuje. Pravi, da so oranje že začeli, kjer je zemlja dovolj suha, težava je predvsem v tem, ker težko dobijo začetni kapital.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 08:42 19. April 2013.

    Napiši še, da govoriš o uvoženi zelenjavi. Vsak, ki ima 3 čiste ve, da je z domačega vrta zelenjava najboljša …

  • 08:32 19. April 2013.

    Najem zemlje za protiuslugo so že poznali včasih, ko je moja mama še bila mlada. Odsluževanje z delom pri lastniku …

  • 07:37 19. April 2013.

    Sicer pa tisti, ki vidi v brskanju in pletju samo negativno je len. Doma smo imeli njivo 8 km stran …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.