Volkovi in ljudje skupaj

Foto: Žurnal24 (Foto: BOBO)
V Sloveniji volkovi ubijejo približno 410 domačih živali letno. Streljanje ni rešitev, opozarjajo izvajalci projekta SloWolf, ki je prvi obsežen projekt o volku v Sloveniji.
Oglej si celoten članek

Univerza v Ljubljani, Zavod za gozdove Slovenije in Društvo za ohranjanje, raziskovanje in trajnostni razvoj Dinaridov – Dinaricum so združili moči in znanje v projektu SloWolf. V Sloveniji je volk razširjen po celotni državi, vendar ne vemo točno, kaj z njimi početi oziroma kako poskrbeti, da ne bodo povzročali škode na drobnici, po drugi strani pa se ohranili pri življenju.

„Negativen odnos rejcev drobnice do volka se prek medijskega poročanja širi na splošno javnost in vpliva na splošno javno mnenje o volkovih, kar se posledično lahko odraža v zahtevah po povečanem odstrelu ali celo ilegalnem ubijanju živali,“ opozarjajo v SloWolfu.

Volkovi res povzročajo ogromno škode, samo lani so jo povzročili za 254 tisoč evrov, vendar rešitev s puško je vse prej kot rešitev, saj lahko pripelje do tega, da bo volk postal ogrožena vrsta.

Rešitev: varovanje, hrana, odstrel
Kmetje naj poskrbijo, da so njihove živali res zavarovane z ograjo, ne pa da se svobodno sprehajajo okrog. Druga rešitev je prisotnost „naravne“ hrane, kar pomeni, predvsem prisotnost denimo divjih prašičev v naravi. Ta pogoj Slovenija že izpolnjuje. Tretja rešitev je odstrel, a le pod določenimi pogoji. „Odstrel je lahko učinkovito orodje za zmanjševanje škod v primeru, da volkove na nekem širšem območju iztrebimo. Če pa hočemo ohranjati populacijo volkov, je ta ukrep za zmanjševanje škod neučinkovit,“ pravijo v SloWolf. Odstrel mora biti skrbno načrtovan, točno določeno mora biti koliko in katere volkove bodo lovci odstrelili. „Trop v primeru izgube dominantnega samca ali dominantne samice v 38 % primerov izgubi oziroma zapusti svoj teritorij,“ pravijo v SloWolf. Tako se trop odseli in ne ogroža več živali, po drugi strani pa se volkovi ohranijo pri življenju.

SloWolf je sicer projekt preučevanja volkov v Sloveniji začel s 1. januarjem, izvajal pa ga bo do konca leta 2013. Namen projekta  je "dolgoročno ohranjanje populacije volkov, njihovega glavnega plena in življenjskih prostorov v Sloveniji ter izboljšanje njihovega sobivanja z ljudmi".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.