Med strankami, ki bodo letos prvič nastopile na državnozborskih volitvah, je v ospredju pozornosti Lista Marjana Šarca (LMŠ). LMŠ, ki je bila ustanovljena leta 2014 in je do jesenskih predsedniških volitev delovala lokalno. Po uspehu Marjana Šarca, ki je na predsedniških volitvah v drugem krogu prejel več kot 47 odstotkov glasov, LMŠ na parlamentarne volitve starta s programom "Čas je za novo generacijo". Kljub temu, da LMŠ še ni predstavila vsebine svojega volilnega programa niti kandidatov, na lestvicah javnomnenjskih raziskav vodi. Volilni kongres, na katerem bodo podrobno predstavili program in kandidate, bo 14. aprila.
"Kot slon v dnevno sobo"
LMŠ je po mnenju analitika Andraža Zorka trenutno edina nova stranka na parlamentarnih volitvah, ki bo pobirala glasove drugim strankam. "Za vse ostale je v tem hipu še prezgodaj za oceno, od kod prihajajo glasovi, je pa kar nekaj teh glasov takšnih, ki jih na volitvah leta 2014 ni bilo, ali pa so izbirali druge manjše stranke, ki se niso uvrstile v parlament. Z vidika odhajanja glasov so ranljive prav vse stranke," ocenjuje Zorko. "LMŠ na volitev prihaja kot slon v dnevno sobo, zagotovo bo premešala štrene vsem strankam po malem, zlasti pa SMC," analizira Igor Pribac.
"Res je sicer, da se kampanja še ni zares začela, da so raziskave do manjših strank včasih tudi nekorektne – vprašljiva je predvsem izvedba preko telefona, ki daje prednost uveljavljenim in medijsko bolj izpostavljenim strankam – tako da ni rečeno, da se katera izmed njih ne bo prebila čez prag. Vendar, prostora je pravzaprav zelo malo, kandidatov pa veliko, zato je verjetno to tudi skrajni domet," pravi Andraž Zorko.
Bojan Požar v parlament?
Šarčeva Lista je doslej tudi edina nova stranka, ki bi prestopila
"Bistveno vprašanje je, ali lahko nove stranke premešajo štrene med blokoma, med desnim, ki je bistveno oslabljen in levim. Če bi se SLS povezala v koalicijo z Novo SLS, Primčevo stranko, Vilijem Kovačičem in še kom, bi to imelo tudi praktične možnosti za uspeh. Ob sedanji konfiguraciji pa se je bati, da nobena od teh strank ne pride v parlament in da bo levi blok spet slavil z dvotretjinsko večino," pa meni analitik Boštjan Marko Turk.
Megalomanske obljube
Davkoplačevalci se ne damo več
Za svobodno odločanje glede medicinskih postopkov, tudi cepljenja
Stranka Za zdravo družbo je trenutno najmlajša stranka v Sloveniji. Nastala je minulo nedeljo, 25. marca. Predstavljajo se kot neideološka politična stranka, ki se bo zavzemala za svobodno odločanje državljank in državljanov glede vseh medicinskih postopkov, pravico do izbire in večjo stopnjo participacije v zakonodajnem postopku ter zagotavljanje zdravja posameznika kot osnove za zdravje družbe in okolja.
Na vprašanje, ali se zavzemajo tudi za prostovoljno cepljenje in kako bi ob tem zagotovili zadostno precepljenost, predsednik stranke Gregor Kos odgovarja: "Svoboda odločitve je ena ključnih programskih točk nase stranke. Zdravja državljank in državljanov se ne dosega ne s cepljenjem ne s precepljenostjo."
Na volitve tudi "Drnovškova Valentina"
Stranka Za zdravo družbo ima kar dva predsednika oziroma predsednika in predsednico. Na politični parket se tako vrača Valentina Flander, tesna sodelavka in zaupnica Janeza Drnovška. V času Drnovškove vlade je bila svetovalka za odnose v vladnem kabinetu, nato pa vodja kabineta predsednika države.
Gibanje Skupaj Naprej
Za resnico o chemtrailsih
Svoje kandidate za parlamentarne volitve zbira tudi Andrej Šiško, presenečenje jesenskih predsedniških volitev, ki se je z dobrima dvema odstotkoma podpore uvrstil na peto mesto. Zedinjena Slovenija je stranka, ki se poleg naturalizacija vseh vrst konoplje zavzema tudi za svobodno cepljenje in resnico o Chemtrailsih.
Nagrado le najboljšim javnim uslužbencem
"Dobovškova Dobra država bo kradla glasove SMC-ju. Bojan Požar bo posegel med neopredeljene in tudi med volilce levice. Lahko precej pobere SD-ju in SMC-ju: pogoj bo, da ga bodo pripustili v večinske televizijske medije. Če se bo to zgodilo, bo eno največjih presenečenj sedanjih volitev," pravi analitik Boštjam Marko Turk.
Potem se pa vsi vrli politiki in psihologi sprašujejo zakaj ljudje ne hodijo na volitve. Zato, ker nam vedno podtaknejo …
Dobr da so objavli listo katerih NE volit, razen Vilija so vsi prodane duše od prvega do zadnjega.
Ja nič bo treba za Dobovška volit, edini misli JU zrihtat. Kar je seveda utopija, da bi mu ratalo