Šole se avtonomno odločajo o tem, katere učbenike in delovne zvezke bodo uporabljale. Razlike med posameznimi šolami so tako lahko precej velike.
V primerjavo nismo všteli delovnih zvezkov za izbirne predmete, periodnega sistema in Atlasa sveta. Slednjega namreč nekatere šole zahtevajo, druge pa priporočajo.
Razlika med najcenejšo izbiro in najdražjo je v našem primeru 86,60 evra. Najdražji možnosti – v obeh primerih bodo starši za nakup delovnih zvezkov odšteli več kot sto evrov – vključujeta nakup delovnih zvezkov za šest predmetov. V primeru najcenejše možnosti pa bodo starši morali kupiti en delovni zvezek in zanj odšteti 19,90 evra.
Razlike med šolami so tudi, ko primerjamo sezname potrebščin. Večina šol spodbuja učence, da do konca porabijo zvezke iz prejšnjega leta, ki so jih imeli pri posameznih predmetih, če je v njih še prostor. Enako velja za ostale potrebščine, ki lahko prehajajo iz leta v leto, kot so nalivna peresa, svinčniki, radirke, šilčki, pripomočki za likovni, tehnični pouk.
Za 52-listni zvezek 80 g papirja lahko tako odštejete 1,50 evra ali pa tudi 3,50 evra. Ponekod je mogoče zvezke kupiti tudi v pakiranjih po 10, pri tem pa je dobro pred nakupom preveriti, za koliko listno različico zvezkov gre.
Za tri otroke 300 evrov ne bo dovolj
Stroški za nakup šolskih potrebščin v primeru dveh šoloobveznih otrok hitro narastejo na okoli 200 evrov, pa čeprav ni treba na novo kupiti vsega, kar je na seznamu. Bralka, ki ima šestošolca in sedmošolko, bo za delovne zvezke in šolske potrebščine dala nekaj več kot 200 evrov. Pri tem noben od otrok ne rabi nove šolske torbe in peresnice, prav tako bo treba dokupiti zgolj del potrebščin za likovno umetnost in tehniko.
Bralec, ki ima tretješolca, sedmošolca in devetošolca, je za delovne zvezke in šolske potrebščine letos dal več kot 350 evrov. Od tega skoraj dve tretjini zneska predstavljajo šolske potrebščine. Delovne zvezke za tretješolca namreč financira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, za sedmošolca in devetošolca pa znesek za delovne zvezke nanese nekaj več kot 110 evrov.
Bralka, ki ima drugošolko, petošolko in osmošolca, je za nakup delovnih zvezkov in potrebščin letos dala nekaj več kot 340 evrov. Drugošolci delovne zvezke dobijo v šoli, kot v prejšnjem predstavljenem primeru, vendar pa je v tem primeru treba več odšteti za delovne zvezke. Delovni zvezki za petošolko in osmošolca stanejo več kot 180 evrov.
Kupec se je ravnal po navodilu šole, ravnatelja in učiteljice člana sindikata, ki se bora za delavčeve pravice. Dokaz več, …
Zvezki in delovni zvezki za 4 otroke 900 eur? Naj ne pretirava! Če je res plačala toliko, je pa verjetno …
delovne zvezke in knjige izbirajo učitelji, najbrž so plačani in dobivajo procente