V ZDA predah, drugod kriza

Foto: Žurnal24 V sredo so indeksi večine svetovnih borz spet padli, čeprav ne za veliko. Padec
Poslovanje na newyorški borzi je v torek izzvenelo optimistično, saj naj bi ameriška vlada pomagala zavarovalnici AIG. Druge svetovne borze so v primežu strahu pred bančnimi bankroti.
Oglej si celoten članek
 

Nespremenjena obrestna mera

Ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) je v torek sklenila, da ključna obrestna mera ostane pri dveh odstotkih. Analitiki so sicer pričakovali rahel spust obrestne mere, ki bi dal zagon omajani ameriški konjunkturi.

Za vsaj začasen predah med razsajanjem ameriške finančne krize so poskrbela poročila televizijske hiše CNBC, da ameriška vlada razmišlja o pomoči največji ameriški in svetovni zavarovalniški družbi, to je družbi AIG, ki se je znašla na robu bankrota. Spodbudna novica je Dow Jones, indeks newyorške borze, okrepila za 1,09 odstotka in omilila padce tečajev na drugih pomembnejših svetovnih borzah.

Strah pred propadom zavarovalniškega mastodonta
Zavarovalnica AIG je po mnenju analitikov na dobri poti, da bankrotira in tako postane naslednja žrtev več kot leto trajajoče ameriške finančne krize, ki ji botruje kriza na ameriškem hipotekarnem trgu. Delnica zavarovalnice AIG je v petek izgubila 30 odstotkov vrednosti, v ponedeljek dodatnih 60 in v torek še 50 odstotkov. "Če AIG propade, bo res hudo. Propad banke Lehman se s tem ne more primerjati," je časniku WSJ povedal neki borzni posrednik z newyorške borze. Isti časnik poroča, da naj bi banki Goldman Sachs in J. P. Morgan Chase pod vodstvom ameriške zvezne banke za omajano zavarovalnico pripravljali zasilno posojilo v višini 75 milijard dolarjev. 

Za nove turbulence na ameriškem in posledično globalnem finančnem trgu je poskrbela tudi ameriška investicijska banka Goldman Sachs, ki je objavila poslovne izide za drugo četrtletje tega leta. Skupni promet se je zmanjšal za 53 odstotkov na 6,04 milijarde dolarjev, dobiček je dosegel samo 845 milijonov dolarjev, medtem ko je v istem obdobju lani znašal 2,82 milijarde dolarjev. Predstavljeni izidi poslovanja so poskrbeli za pesimistično razpoloženje na svetovnih borzah.

Delni prevzem bankrotirane banke?
Banka Goldman Sachs je namreč poleg banke Morgan Stanley edina še neodvisna od nekoč petih investicijskih bank na Wall Streetu. V ponedeljek je zaradi negativnih učinkov ameriške hipotekarne krize stečaj objavila banka Lehman Brothers, prav tako investicijska banka. Wall Street Journal (WSJ) poroča, da o delnem nakupu insolventne banke razmišlja Barclays, tretja največja britanska banka. Kot so sporočili iz britanske družbe, se zanimajo za nakup določenih vrednostnih papirjev banke Lehman Brothers "pod pogoji, ki bi bili zanimivi za naše delničarje". V igri naj bi bili vrednostni papirji, ki se nanašajo na poslovanje banke v Severni Ameriki, navaja WSJ.

Ko ZDA kihnejo, se trese svet
Na finančno krizo v ZDA, ki skrbi za pesimizem na vseh svetovnih finančnih trgih, so se odločno odzvale vse pomembnejše centralne banke in finančnim družbam ponudile likvidnostna sredstva. Centralne banke EU, Velike Britanije in Japonske so domače finančne družbe "oborožile" s sredstvi v skupni višini 111,7 milijarde evrov. Finančna injekcija je namenjena oživitvi trga posojil, saj številne banke omahujejo pri odobritvi posojil, ker se zaradi slabih razmer bojijo morebitne insolventnosti posojilojemalcev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.