V Italiji tudi sestavljajo vlado

Foto: EPA
Foto: EPA
Pri italijanskem predsedniku republike Giorgiu Napolitanu so se danes dopoldne začela posvetovanja s strankami za sestavo nove vlade.
Oglej si celoten članek

Posvetovanja bodo potekala dva dni, zadnji pa bodo na vrsti v Demokratski stranki, katere vodja Pier Luigi Bersani bo najverjetneje dobil prvo možnost za sestavo vlade.

Ker volitve niso prinesle jasnega zmagovalca, je pričakovati, da bo Bersani podporo za svojo vlado dobil le stežka. V senatu namreč levosredinska koalicija nima absolutne večine, ki bi ji ob enaki zakonodajni moči obeh domov parlamenta omogočila stabilno vladanje.

Tako se pojavljajo tudi ugibanja, da bi Napolitano utegnil Bersaniju podeliti neke vrste omejeno mandatarstvo, s katerim bi slednji le preveril možnosti za oblikovanje vlade.

Doslej njegova pobuda o oblikovanju vlade sprememb in program z osmimi točkami, ki med drugim vključuje obljube o precejšnjem krčenju stroškov politike, nista požela velikih simpatij.

Poziv k oblikovanju velike koalicije

V Ljudstvu svobode Silvia Berlusconija Demokratsko stranko že vse od objave rezultatov volitev pozivajo k oblikovanju velike koalicije, vendar je Bersani to zavrnil.

Berlusconi je tudi danes ponovil ta poziv, saj Italija po njegovem nujno potrebuje zvezo "nacionalnega soglasja", sestavljeno iz njegove desne sredine in Bersanijeve leve sredine. Obenem je slednjo kritiziral, ker hoče zasesti vse ključne položaje v državi, čeprav so volitve prinesle pat položaj.

V gibanju Pet zvezd Beppeja Grilla zatrjujejo, da ne bodo podprli nobene vlade, razen takšne, ki bi jo vodilo gibanje.

Bi pa kljub temu utegnil kakšen senator iz gibanja podpreti Bersanijevo vlado, kot so to storili ob imenovanju predsednika senata, kar je v gibanju povzročilo nemalo razburjenja.

Bersani v svojem programu osmih točk vendarle ponuja nekaj ukrepov, še posebej z vidika krčenja stroškov politike, ki so blizu gibanju Pet zvezd, zato računa na podporo gibanja.

"Italija potrebuje soliden kabinet"

V to smer gresta tudi potezi nove predsednice poslanske zbornice Laure Boldrini in predsednika senata Piera Grassa, ki sta si plače skrčila za 30 odstotkov in načrtujeta krčenje stroškov v parlamentu.

Z Napolitanom se je danes med drugim že srečal odhajajoči premier Mario Monti, ki je sedaj na čelu sredinskega bloka v Italiji. Ob tem je izpostavil nujnost oblikovanja široke koalicije in trdne vlade.

"Italija potrebuje soliden kabinet, ki bo državi zagotovil politično stabilnost," je povedal Monti in pozval k okrepljenemu sodelovanju med strankami v parlamentu v Rimu, saj država potrebuje stabilnost za boj proti akutni gospodarski krizi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.