"Obseg sive ekonomije se ne spreminja bistveno in je ves čas okrog desetih odstotkov BDP," je dejala direktorica statističnega urada Irena Križman. "Določene akademske ocene pokažejo dvakrat višjo stopnjo, a naši podatki so mednarodno primerljivi," je poudarila Križmanova. Na Nizozemskem, Danskem in Švedskem je je med dvema in tremi odstotki, v Italiji, na Poljskem in Slovaškem pa med 15 in 18 odstotki.
Malo od malih fušarjev
Za okrog 50 milijonov evrov je namenoma neregistriranih dejavnosti, to so oddajanje sob v turizmu, prevozi s taksijem, inštrukcije, alternativne zdravilske dejavnosti, varstvo otrok in gospodinjske storitve na domu. "Če bi te dejavnosti obdavčili, je vprašanje, ali bi še obstajale," meni Andrej Flajs. Za primerjavo: vrednost nezakonitih dejavnosti je ocenjena na 129 milijonov evrov.
Bistveno več, za okrog 1,3 milijarde pa je bilo namernega napačnega poročanja, na primer za delo brez računov, kar je posebno pogosto v podjetjih z do tremi zaposlenimi. Zaključni računi, ki jih ti podjetniki oddajajo državi, kažejo, da zaslužijo manj kot njihovi zaposleni.
Večina utajuje prostovoljno
Po Flajsovi oceni je neprostovoljnih le 20 odstotkov utaj DDV. To so primeri, ko vam gostinec izda račun in vam DDV zaračuna, nato pa račun izbriše in davka ne plača državi. Za te utaje začnejo v ponedeljek veljati izjemno visoke globe. Ogromna večina, 80 odstotkov pa je po njegovih besedah prostovoljnih utaj, ko se potrošnik s ponudnikom dogovori, da bo delo opravil brez računa, in v zameno dobi popust.
Aja še tole, priznanje krivde je namenjeno temu da s priznanjem skrajšaš postopek in predvem stroške ki jih ima država, …
Vedno polnih riti gospoda z od države zajamčenim dohodkom se ne zavedajo, da samo še DROBNA siva ekonomija, preprečuje da …
Največjo pomoč velikim utajevalcem je nudil Simić Ivan. Povsod je bil zraven od Popoviča, Jankoviča, Zavrla, poleg tega pa tudi …