Odlok omenjenim skupinam prebivalcev omogoča nakupovanje med 8. in 10. uro, kar pa povzroča precej težav, saj v omenjenem časovnem obdobju vsi ne pridejo na vrsto. Za 620.000 upokojencev je to edini čas v dnevu, ko smejo iti po nakupih.
Zagovornik pozdravlja ukrepe vlade, ki namenjajo posebno skrb ranljivim skupinam. Opozarja pa, da se je v praksi izkazalo, da je odmerjeni nakupovalni čas za skupino, ki predstavlja skupaj skoraj tretjino prebivalstva Slovenije, prekratek.
Zagovornik načela enakosti je Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo priporočil, naj pripravijo predlog spremembe časovnega intervala, namenjenega omenjenim ranljivim skupinam, po katerem bi se čas za nakupovanje razširil z dveh na štiri ure.
"Varovanje ranljivih skupin pred okužbo s koronavirusom je prioriteta. Nujno pa je tudi, da imajo vsi dostop do nakupa osnovnih živil. Upokojenci, nosečnice in invalidi predstavljajo skoraj tretjino prebivalstva Slovenije, zato za varno nakupovanje potrebujejo več časa. Vladi predlagamo, da jim omogoči nakupovanje med 8. in 12. uro," je dejal Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti.
Ker so trgovine odprte do najmanj 18. ure, bi omenjena sprememba ostalim skupinam prebivalstva še vedno omogočila dovolj časa za nakupe živil.
Ker mam trgovinski vhod pred oknom marsikaj vidim pri nas sem zasledil nekaj upokojencev in tudi eno nosecnico skoraj vsak …
Naj vstanejo ob sedmi uri,pa bodo prišli na vrsto. Včeraj me je ena smrklja pred trgovino vprašala,če sem upokojenec ne …
Uro za nakupe upokojencev bi lahko tudi spremenili. Recimo od 10,30 do 13,00 ure. Zakaj bi pa morala biti od …