Ker naj bi proizvajalci pretiravali z zviševanjem cen, je francoska trgovska veriga Leclerc v petek
s polic več kot 500 trgovskih centrov v vsej Franciji do nadaljnjega umaknila nekaj izdelkov,
katerih dobavna cena se je v zadnjega pol leta zvišala za približno petino.
"Če dopustimo tolikšen dvig cen, bomo za to obdolženi trgovci, kupci se bodo začeli izogibati
trgovin, končna posledica pa bo padec porabe," je opozoril direktor Leclerca
Michel-Edouard Leclerc.
V ljubljanskem Leclercu ob tem poudarjajo, da v Sloveniji nekateri dobavitelji neupravičeno
povečujejo cene.
"Na te dobavitelje izvajamo pritisk in zavračamo njihova povečanja cen," zatrjujejo. Tega
pa ni mogoče ugotoviti za vse slovenske trgovce, dodajajo.
|
Slovenski trgovci zatrjujejo, da se takšnega skrajnega ukrepa ne bodo poslužili. Glede oblikovanja cen so v Mercatorju povedali, da se o cenah pogajajo z vsakim dobaviteljem posebej in tako rekoč za vsak izdelek posebej. Sicer pa v času, ko se v svetu dražijo surovine in hrana ter ko narašča inflacija, v boju za vsakega kupca sodelujeta oba: proizvajalec-dobavitelj in trgovec, pravijo. Zato je politika sodelovanja in skupnega nastopa na trgih Mercatorjeva dolgoročna strateška politika do dobaviteljev.
Nove podražitve
Tako kot v prejšnjih nekaj mesecih je tudi s februarjem več dobaviteljev napovedalo dvig cen svojega blaga. Med drugim naj bi se podražili keksi, olje, testenine, riž, čokolada in mesni izdelki. Ob tem v Mercatorju dodajajo, da kljub napovedanim podražitvam dobaviteljev ne bodo spremenili cen vsem izdelkom. Kot primer navajajo testenine Barilla, katerih cene bodo ostale nespremenjene, čeprav je dobavitelj napovedal podražitev v višini med 3,7 in 31,7 odstotka.
Slovenski trgovci so že večkrat poudarili, da ob podražitvah, ki smo jim priča, ne bi smeli kazati na trgovce kot na krivce. V Sloveniji je glavno breme pri blaženju posledic podražitev izdelkov dobaviteljev zdaj na trgovcih, ob tem zatrjujejo v Mercatorju in dodajajo, da že ves čas zadržujejo rast cen izdelkov za dnevno porabo in na račun marž blažijo posledice podražitev nabavnih cen nekaterih dobaviteljev.
Tudi v Sparu Slovenija zatrjujejo, da izdelke dražijo dobavitelji. Ko bodo opazili, da se je izdelek nadpovprečno podražil oziroma je dražji od ponudbe v tujini, se bodo odzvali in poskušali doseči nižjo ceno oziroma bodo izdelek umaknili iz prodaje, napovedujejo.
Generalni direktor skupine Tuš Aleksander Svetelšek pa je povedal, da izdelkov, ki so se najbolj podražili, ne bodo umaknili s svojih trgovskih polic. "Obstajajo namreč kupci, ki te izdelke želijo kupovati tudi po novih višjih cenah," je dodal. V naslednjih mesecih pa bo Tuš svojim kupcem ponudil alternativne izdelke, ki bodo cenejših od tistih, ki so se najbolj podražili. "Za ta korak smo se odločili, ker proizvajalci, s katerimi sodelujemo, niso pripravljeni na znižanje cen," je pojasnil Svetelšek.