Čeprav je po slovenski zakonodaji od leta 2004 prepovedano zadrževati prostoživeče živali v ujetništvu, so štirje medvedi v Žirovnici, Kočevju, na Nanosu in Vrzdencu še vedno pri svojih lastnikih. Trije živijo ob restavracijah, eden pa v zasebnem živalskem vrtu. Razlog za to se skriva v tem, da so jih lastniki imeli že pred sprejetjem nove zakonodaje.
To gre v nos številnim nevladnim organizacijam, ki si že vrsto let prizadevajo, da bi štiri slovenske rjave medvede preselili v zanje primernejša naravna zavetišča v Evropi. Med najglasnejšimi so pri svetovni organizaciji za zaščito živali FOUR PAWS, kjer so leta 2022 ocenili njihove življenjske razmere in odkrili, po njihovem mnenju, šokantne pogoje.
Vsi medvedi so v majhnih betonskih kletkah, brez dostopa do primerne hrane ali oskrbe. Že več kot dve desetletji so njihovi dnevi zaznamovani z dolgočasjem in stresom. Nekateri nimajo niti možnosti kopanja ali plezanja, dva pa potrebujeta nujno zdravniško pomoč. Za enega medveda, Felixa, je pomoč prišla prepozno. Umrl je v betonski kletki, kjer je bil zaprt več kot 30 let, navajajo organizacije.
Pristojni organi so do sedaj zavračali odvzem medvedov. Nedavno, v dneh po našem obisku ZOO Parka Rožman, kjer že več kot 20 let živi eden izmed omenjenih medvedov, po medijih zaokrožila akcija za zbiranje podpisov za njihovo preselitev. Osemnajst slovenskih in mednarodnih nevladnih organizacij je na ministrstvo za naravne vire prav tako poslalo skupen dopis s pozivom "da končno ukrepajo in dajo medvedom priložnost za boljše življenje".
Organizacije se zavedajo, da rjavi medved v Sloveniji predstavlja pomembno kulturno vrednoto in naravno dediščino, a so prepričane, da je skrb za dobrobit živali ključnega pomena za našo družbo, saj odraža našo sposobnost sočutja in spoštovanja do vseh živih bitij. Kot so še navedle, je za zdravje in dobrobit medvedov odgovorna uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki deluje v okviru ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za pogoje zadrževanja v ujetništvu pa ministrstvo za naravne vire.
Na pristojnem ministrstvu za naravne vire jim odgovarjajo, da bodo inšpektorji pregledali živali in presodili, ali zanje v ujetništvu primerno skrbijo. "Stroka mora povedati, v kakšnem stanju je žival, ali bo sposobna preselitve oziroma kako bo vplivalo tisto novo okolje na žival, vsako posebej. Če pa ta oseba krši predpise norme, ki veljajo, se mu pa definitivno lahko žival odvzame," je po navedbah portala MMC RTV dejala Mateja Balažič s pristojnega ministrstva.
Na peticijo in pobude za odvzem se je že odvzal Jože Rožmanec iz ZOO Parka Rožman, ki je v svojem zapisu poudaril, da je njegov park predvsem prostor, kjer od ljudi premaltretirane in odpisane živali dobijo rehabilitacijo, nego in dom. "Smo edini v državi, ki že več kot štirideset let brez dneva prekinitve skrbimo z lastnim delom in sredstvi za dobrobit omenjenih živali," zapis začne Rožmanec. Jezi ga, da se za namen pridobivanja podpisov za odvzem izrablja posnetke iz obdobja rehabilitacije, ko so Tima neznanci sredi noči ustrelili v hrbet. Trdi, da je Tim ves čas deležen veterinarske oskrbe, prav tako je po njegovem mnenju za njegovo prehrano in psihično počutje pri njem ustrezno poskrbljeno.
Katere vse živali je rešil in kako zanje skrbi, pa preverite v našem drugem prispevku.
dezurni@styria-media.si
Svoboda je samo beseda , ki naj bi pomenila , da lahko počneš kar ti pride na misel. Tako razmišljajo …
Zanimivo. Nekako je bil sprejet zakon o živalih, ki so ga diktirali nevladniki skupaj s pričežnico PV. In sedaj se …
Torej pri tolikšnemu številu nevladnikov ni mogoče spremeniti zakona? Ali pa se nevladniki zanimajo bolj za politiko, kot za svoje …