Na tehničnih pregledih naj bi se kmalu množično bliskalo

Foto: Policija
Foto: Policija
Na tehničnih pregledih naj bi se množično bliskalo, a nad trenutno zastavljenim nadzorom nad pravilnostjo izvajanja postopka z uporabo kamer letijo kritike.
Oglej si celoten članek

Predlog novega zakona o motornih vozilih, ki ga ministrstvo za infrastrukturo pod vodstvom Petra Gašperšiča napoveduje že dolgo časa, prinaša kar nekaj sprememb, ena od njih pa je tudi poostren nadzor na izvajanjem tehničnih pregledov vozil, saj je bilo v preteklosti odkritih več primerov, ko so pooblaščene osebe za majhne zneske podkupnine zagotavljale neizpravnim vozilom potrdila o tehnični brezhibnosti, čeprav vozila sploh niso šla prek tehnične steze.

Predlog spremenjenega zakona tako predvideva, da bi na preizkuševalnih stezah za tehnične preglede uvedli videonadzorni sistem, ki bi ga sestavljali dve kameri. Prva bi posnela fotografijo vsakega vozila, ki pride na vhod na stezo. Ta kamera bi bila povezana neposredno s strežnikom Agencije za varnost prometa. Druga kamera pa bi bila nameščena v drugo smer in bi preko sprožilca na premik vozila posnela določen čas izvajanja samega pregleda. Posnetek te kamere bi bil shranjen zgolj na snemalniku pooblaščene organizacije za tehnične preglede in bi se hranil tri mesece za namen izvajanja morebitnega nadzora na lokaciji. 

"Ukrep bo zmanjšal možnost izvajanja tehničnih pregledov vozil brez prisotnosti vozil. Ukrep bo pripomogel k večji varnosti vozil v cestnem prometu," so za zurnal24.si pojasnili na agenciji in ob tem navedli, da podoben način uporabljajo v nekaterih državah na območju nekdanje Jugoslavije. 

Pooblaščenka nasprotuje principu prve kamere

A nad idejo Agencije niso navdušeni v Uradu informacijske pooblaščenke, ki je na predlog zakona v tem delu podala pripombe, saj naj bi preveč posegal v zasebnost posameznikov. Pooblaščenki Mojci Prelesnik se zdi predlog v večih točkah premalo specificiran glede na posledice. "Avtomatično in neselektivno fotografiranje vseh vozil, ki so na podlagi fotografije določljiva – na primer preko registrske tablice – in še posebej, v kolikor gre za vozila v lasti fizičnih oseb, namreč nedvomno predstavlja obdelavo osebnih podatkov," pravi v odgovoru ministrstvu za infrastrukturo.

Po njenem je sporen predvsem prenos prve fotografije na strežnik Agencije, saj da bi bil to ukrep centraliziranega zbiranja podatkov, ki za namen "identifikacije in ukrepanja zoper določeno manjše število kršiteljev" ni dovolj utemeljen in je premalo razdelan, preveč pa ureditev prepušča še nadaljnim predpisom, ki jih bo moral zagotoviti minister.

Pooblaščenka je zato predlagatelju zakona predlagala, naj v popravkih precej jasneje utemelji in specificira postopek zbiranja tovrstnih podatkov, hkrati pa je izrazila mnenje, da bi "brez dvoma že s hrambo posnetkov na ravni pooblaščenih organizacij krajši čas ter uporabo posnetkov zgolj v primeru začetka konkretnega postopka nadzora dosegli želene cilje, to je ukrepanje proti kršiteljem in preventivni odvračalni učinek na morebitne potencialne kršitelje."

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 34

  • 14:06 22. Oktober 2016.

    A je to ta Šuštaršičev bebo, zaradi katerega se vozimo iz luknje v luknjo?? Naj se briga za stanje SLO …

  • 12:31 22. Oktober 2016.

    Naj najprej nabavijo kamere, ki bodo služile v korist državljanom. Naj imajo vsi policaji na sebi obvezno vključeno kamero pri …

  • 03:01 22. Oktober 2016.

    Podpiram. Bolje brez ugodja osebnega avtomobila kot z neprimernim na cesti.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.