Mednarodni dan moških in mednarodni dan stranišča - oba na današnji dan, kar je dokaj nenavadno, čeprav eden od mitov pravi, da moški prav na stranišču najde tisti pravi mir.
Svetovni dan moških, ki ga poleg 60. držav obeležujemo tudi v Sloveniji, je seveda namenjen drugim temam. Kot so zapisali ob razglasitvi, je ta dan v ospredju razmislek o enakosti spolov in izboljšanju odnosov med njima, promociji zdravja dečkov in moških in o poudarjanju njihove vloge v družbi. Glavne teme letošnjega dneva pa so dosežki moških, njihova podpora v javnem in družinskem življenju in preprečevanje samomorov pri moških.
Mi pa poglejmo statistike:
Moški so precej bolj samomorilni od žensk, v razmerju ena proti štiri. Po podatkih Nacionalnega inštututa za javno zdravje (NIJZ) je lani v Sloveniji zaradi samomora umrlo 425 ljudi (333 moških in 92 žensk).
Pred 65. letom umre vsak četrti
Po podatkih statističnega urada je bila povprečna starost lani umrlih moških 72,8 leta in je bila za 8,2 leta nižja od povprečne starosti v tem letu umrlih žensk (81 let. Vsak četrti je umrl pred 65. letom starosti.
Moških je v Sloveniji nekoliko manj kot žensk. V začetku januarja 2016 je v Sloveniji živelo 1.023.333 moških, ki so bili 49,6 odstotka celotnega prebivalstva Slovenije (žensk je bilo 1.040.855 oziroma 50,4 odstotka). V povprečju so bili stari 41,2 leta ali povprečno tri leta mlajši od žensk (44,2 leta).
Rodi se jih več
Čeprav je moških nekoliko manj kot žensk, se vsako leto rodi več dečkov kot deklic,kar je tudi ena od bioloških zakonitosti. Dolgoletno povprečje razmerja med številom rojstev dečkov in deklic v Sloveniji je namreč 106 dečkov na 100 deklic. V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime Luka.
Diplomira jih manj
V letu 2015 je višješolski ali visokošolski študij uspešno končalo 18.631 diplomantov: 11.364 ali 61 odstotkov žensk in 7.267 ali 39 odstotkov moških. Naravoslovje in tehnika sta moški področji. Med diplomanti s teh dveh področij je bilo moških 67,4 odstotka. V vseh preostalih izobraževalnih področjih je bilo med diplomanti več žensk kot moških.
V povprečju zaslužijo za sto evrov več
Takšen je sodobni moški
Ameriška agencija Ketchum je nedavno objavila zanimivo in globalno raziskavo o značilnostih in vrednotah sodobnega moškega glede na starost.
3500 moških in žensk v starosti od 18 - 54 let so raziskovalci spraševali o moškem pogledu na družino, socialne medije, moškost, samozaupanje, seksualne odnose. Na osnovi ugotovitev so jih poimenovali v:
Nove tradicionaliste: moški stari od 18 - 24 let
- družina in prijatelji pomembnejši od denarja
- druženje s prijatelji pred zmenkom
- nimajo strahu pred neuspehom
- prevlada mnenje, da se privatno življenje ne meša s poslom
Neutrudljive zbiralce trofej: moški 25 - 34 let
- videz je na prvem mestu
- veliko več kot v prvi skupini jih sledi modi
- telovadba izključno zaradi zunanjega videza
- prednost priznanim modnim znamkam
- nakupi in potovanja
- veliki uporabniki družbenih omrežjih, saj menijo, da njihov profil odraža njihovo osebnost, zato mu posvečajo veliko pozornosti
Pozabljena generacija moški od 35 - 44 let
- zadovoljstvo s tem, kaj so dosegli v življenju
- samozavest
- seks še kako pomemben, bolj kot po drugih skupinah
- telovadba zaradi videza in zdravja
- skrbi jih starost,
- najmanj aktivni kot uporabniki družabnih omrežij
Čistilci: moški od 45 - 54 let
- analiziranje in spreminjanje vrednot, prekinitev odnosov s prijatelji in partnerjem naenkrat ni več tako težek korak
- skrb za starost ni več v ospredju
- dobro počutje v lastni kožije najpomembnejše
- želja po potovanju in avanturizmu
dezurni@zurnal24.si