"V Zdravniški zbornici Sloveniji zaznavamo vse večji razkorak med napovedmi in obljubami ter dejanji odločevalcev. Več mesecev po napovedih nujnih ukrepov na področju plač v dejavnosti zdravstva ugotavljamo, da je njihova dosedanja uresničitev le porušila razmerja znotraj zdravstvenih timov z vidika odgovornosti in obsega nalog, ki jih opravljajo zdravniki," so ogorčeni.
V Sloveniji manjka vsaj tisoč zdravnikov
Ocenjujejo, da država ne najde odgovora na vprašanje, kako zadržati v javnem sistemu zdravnike v tistih specialnostih, ki so za državo izjemnega pomena (družinska medicina, urgenca in intenzivne terapije). "Podatki Evropske komisije so zgovorni - v Sloveniji že zdaj manjka vsaj tisoč zdravnikov, da bi zagotovili povprečje v Evropski uniji. Kljub temu se vlada še naprej nerazumno izogiba odgovornosti in nerazumno odlaša z zagotavljanjem konkurenčnih pogojev dela, ki bi omogočili pravično nagrajevanje zdravnikov v Sloveniji in okrepili javni sistem," pravijo v Zdravniški zbornici in dodajajo, da so bile hkrati zavrnjene tudi vloge za dodatek za deficitarnost zdravnikom na primarnem nivoju, kjer je pomanjkanje zdravnikov že tako najbolj kritično.
Predsednica zdravniške zbornice je sicer Bojana Beović, ki je bila doslej z vlado v dobrih odnosih. Janez Janša naj bi njeno mnenje zelo cenil. Poleg tega je do nastopa sedanje funkcije predsednice zbornice vodila vladno svetovalno skupino za covid-19.
Preberite tudi: Mladi zdravniki so prepričani, da sindikati izvajajo javni linč nad zdravniki, krivdo pri tem pa nosi tudi zdravstveni minister Janez Poklukar.
Zdravnik pripravnik: neto 5,57 evra na uro. Študent, ki preverja PCT: neto 7,18 evra na uro
Motijo jih tudi "nedostojni pogoji" za zdravnike na začetku kariere. Po njihovih navedbah mladi zdravnik na začetku kariere opravlja delo za nižjo urno postavko od zaposlenih na preprosta dela preko študentski servisov. "Zdravnik pripravnik ima neto urno postavke 5,57 evra (31. plačni razred). Študentski servisi ponujajo bistveno več (neto 8,45 na uro) za preverjanje pogojev PCT na vhodih v trgovino ali (neto 7,18 evra na uro) za polnjenje polic v njej," poudarjajo. Zato po njihovem mladi zdravniki bežijo v države, kjer je njihov poklic "bistveno bolj cenjen in nagrajen".
Pričakujejo, da bodo odločevalci obljubljene rešitve poiskali čim prej, saj da "dosedanje delno reševanje ruši medsebojna razmerja in zaupanje tako v zdravstvenih timih kot v javno zdravstvo in je namesto rešitev povzročilo dodatne težave". Pričakujejo tudi, da bo ministrstvo za zdravje "takoj spremenilo prakso zadnjih mesecev, s katero je le dodatno poglobilo nezaupanje v zdravstvo in nosilce zdravstvene dejavnosti".
Zdaj so je polna usta skrbi za mlade zdravnike. V PKP pa je bil začudo zapisan samo dvig plačnega stropa, …
Ti si pa bolje plačana kot nemški predsednik
Ne počni nikoli nič slabega za denar. Niti sebi. Vesolje te gleda. Vedno vsak pride na svoje.