Plačilo vrtca, otroški dodatek in štipendije od 1. februarja po novem

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
S 1. februarjem se spreminjajo meje dohodkov za letne pravice.
Oglej si celoten članek

Nedavno smo pisali, da delavci po zvišanju minimalne plače ne bodo več upravičeni do najvišje dohodninske olajšave. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so ob tem poudarili, da dvig minimalne plače ne bo imel bistvenega vpliva na socialne in družinske prejemke, saj se razlika pri letnih pravicah, kot so otroški dodatek, plačilo vrtca ali državna štipendija, porazdeli med vse družinske člane. 

Zvišanje meje za 1,4 odstotke

Poleg tega se bodo na podlagi 21. člena Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredsev s 1. februarjem 2019 uskladile meje dohodkov pri posameznih pravicah, in sicer za 1,4 odstotke. 

Slovenija Novost za slovenske uporabnike mobilnih storitev

"To konkretno pomeni, da je na primer družina, ki trenutno prejema povprečni mesečni dohodek na osebo v višini 310 evrov,  trenutno uvrščena v 3. dohodkovni razred, zaradi dviga mej dohodkov pa bo sedaj uvrščena v 2. dohodkovni razred in bo posledično lahko upravičena do višjega otroškega dodatka," pišejo pri ministrstvu.

Upoštevalo se bo ob novi vlogi

Opozarjajo, da se se navedeno (dvig mej dohodkov) upošteva šele ob vložitvi nove vloge za otroški dodatek ali morebitni spremembi med prejemanjem otroškega dodatka, ne pa že tudi med samo upravičenostjo do otroškega dodatka, saj dvig mej dohodkov ne predstavlja zakonsko določene spremembe, na podlagi katere se lahko izda nova odločba.

Slovenija Ministrica zaradi razmer na CSD-jih udarila po mizi

"Pri tem tudi poudarjamo, da se pri letnih pravicah praviloma upošteva dohodek iz preteklega leta, kar pomeni, da bo zvišanje minimalne plače na letnih pravicah praviloma lahko vplivalo šele v letu 2020, ko bodo izdane dohodninske odločbe za leto 2019," še pojasnjujejo pri ministstvu. "Zvišanje plače ni sprememba, zaradi katere bi se izdajale nove odločbe."

Želijo si, da bi dostojno živeli od dela

Dodajajo, da na ministrstvu stremijo k temu, da bi zaposleni posamezniki lahko dostojno živeli od prejemkov iz dela in ne socialnih transferjev. "Slednji so v prvi vrsti namenjeni tistim, ki si zaradi takšnih ali drugačnih okoliščin (starost, bolezen, brezposelnost ali invalidnost) niso sposobni sami zagotoviti dostojnega preživetja," pravijo pri ministrstvu. "Zmanjševanje tveganja revščine med zaposlenimi in njihove odvisnosti od socialnih transferjev je bil tudi eden glavnih argumentov ministrstva za podporo predlaganim spremembam zakonodaje na področju minimalne plače."

Novost Tako bomo pravice na CSD-jih uveljavljali po novem

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 10:17 31. Januar 2019.

    Se je že začelo,ovce pa še kar ploskajo.

  • 09:26 31. Januar 2019.

    Pri nas so meje med dohodkovnimi razredi postavljene tako perfidno, da ob najmanjši spremembi veliko ljudi izgubi ugodnosti in bonitete. …

  • 09:24 31. Januar 2019.

    Kako ZOPET zavajajo. Če boš presegel limit, za en sam cent, padeš v drugi razred, za prejemanje socialnih transferjev ! …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.