Države članice so se na vrhu Unije strinjale z dozdajšnjim načrtom ukrepanja Evropske komisije, da bodo pomoč nudili 60 tisoč beguncem. V burni razpravi pa so dosegle opustitev razdelitvenega načrta v skladu s številom prebivalcev, bruto domačim proizvodom, ravnijo brezposelnosti in številom beguncev, ki jih je država že sprejela. Vsaka država bo tako sama odločala o številu ljudi, ki jim bo ponudila pomoč.
V skladu s shemo Evropske komisije, bi Slovenija v dveh letih sprejela 702 migranta v prihodnjih dveh letih. A je Slovenska vlada zagovarjala mnenje, da je to število previsoko, saj "v takem primeru osebam ne bomo mogli zagotavljati ustreznih standardov obravnave in zaščite, težko jih bomo integrirali v našo družbo, zato bo neizogibno prišlo do sekundarnih migracij".
V slovenskem azilnem domu je prostora za 203 osebe
Koliko migrantov bi bila Slovenija pripravljena sprejeti, za zdaj še ni znano. Premier Miro Cerar je včeraj izpostavil, da bo o tem odločalo predvsem notranje ministrstvo, ki bdi nad programom migrantske politike pri nas. Na ministrstvo pa so v preteklosti, na vprašanja, o tem koliko migrantov bi bili sposobni sprejeti, odgovarjali s številom namestitvenih kapacitet.
"Prosilci za mednarodno zaščito so do odločitve o njihovi prošnji za priznanje statusa nastanjeni v Azilnem domu v Ljubljani, ki zagotavlja nastanitev do 203 oseb," pravijo na notranjem ministrstvu in nadaljujejo, da je nato oseba s priznano mednarodno zaščito upravičena do nastanitve v integracijski hiši ali drugih nastanitvenih zmogljivostih ministrstva, vendar najdlje za eno leto od dneva pridobitve statusa. "Za nastanitev teh oseb delujeta dve integracijski hiši, in sicer v Ljubljani s kapaciteto do 15 oseb ter v Mariboru s kapaciteto do 40 oseb."